Czym jest diastema?

Diastema to profesjonalne określenie przerwy między zębami, a dokładniej siekaczami przednimi górnymi. Przez wiele osób traktowana jest jako skaza na urodzie, przez co bardzo często stanowi przyczyną kompleksów. Niektórzy jednak czynią z niej swój znak rozpoznawczy. Czy diastema może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia? Sprawdź przyczyny powstawania przerwy między zębami i dowiedz się, w jaki sposób można ją ukryć.

Jak powstaje diastema?

Dentyści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje diastemy. Odznaczają się one przede wszystkim innymi przyczynami.

  • Diastema rzekoma – mówi się o niej w przypadku, gdy w jamie ustnej brakuje siekaczy bocznych (hipodoncja), zęby rozsuwają się ze względu na ich mały rozmiar (mikrodoncja) lub pojawia się nadliczbowy ząb nad siekaczami (hiperdoncja).
  • Diastema prawdziwa – powstaje w wyniku przerostu wędzidełka wargi górnej.
  • Diastema fizjologiczna – występuje w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe.

Dokładna kategoryzacja wymaga jednak zastosowania jeszcze jednego podziału. Ważnym czynnikiem jest ustawienie jedynek względem siebie.

  • Diastema równoległa – mówi się o niej w momencie, gdy jedynki ułożone są równolegle względem siebie.
  • Diastema zbieżna – charakteryzuje się oddaleniem korzeni jedynek i zbliżeniem koron zębów.
  • Diastema rozbieżna – jest to przeciwieństwo diastemy zbieżnej. Korzenie jedynek znajdują się blisko siebie, natomiast korony są oddalone.

Czy diastema może być szkodliwa?

Mała przerwa między zębami może być uznawana za nieznaczący defekt estetyczny, jednak większa stanowi już wadę zgryzu. Warto pamiętać, że w przypadku ludzi nie jest to naturalne zjawisko. Dlatego ze względu na możliwe powikłania osoby borykające się z takim problemem powinny skonsultować się ze specjalistą. Lekarz stomatolog oceni stan jamy ustnej i zaleci odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Nie należy ignorować diastemy, ponieważ naprawdę duża przerwa między zębami może stać się przyczyną o wiele poważniejszych problemów zarówno stomatologicznych, jak i logopedycznych. Zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do rozwoju chorób przyzębia, rozchwiania zębów, a także do seplenienia.

Czy diastemę można ukryć?

Diastemę można zamaskować na dwa sposoby. Oba wymagają skorzystania z zabiegów stomatologii estetycznej. Pierwszym jest wypełnienie luki materiałem kompozytowym. Takie rozwiązanie nie wiąże się ze zbyt dużym wydatkiem, ale jest mało wytrzymałe. Trwalszą opcją jest zastosowanie licówek, które przykleja się do oszlifowanej powierzchni zębów. Są one odporne zarówno na uszkodzenia, jak i przebarwienia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nakładanie licówek jest droższe od wypełnienia kompozytowego.

Jak przebiega leczenie diastemy?

Jeżeli przerwa między zębami jest mniejsza niż 2mm, to traktuje się ją tylko jako problem natury estetycznej. Taka wada nie kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego. Nie należy jednak jej lekceważyć. Diastema wymaga właściwej pielęgnacji. Wolna przestrzeń musi być dokładnie czyszczona. W przypadku większej przerwy między zębami trzeba rozważyć leczenie ortodontyczne. W zależności od rodzaju wady konieczne może okazać się zastosowanie aparatu stałego bądź ruchomego.

Długość leczenia zależy od rodzaju diastemy i metody leczenia. Ważne jest, aby wszystkie problemy związane z uzębieniem konsultować z dentystą. Po specjalistyczną poradę możesz udać się do kliniki Piosik Stomatologia w Poznaniu. Lekarz oceni stan jamy ustnej i doradzi odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz