Chleb tostowy bezglutenowy idealny dla poszukiwaczy nowych smaków

Żywność bezglutenowa pełni ważną rolę w diecie osób chorujących na celiakię. Obecnie pojawia się coraz więcej produktów oraz zamienników, które nie posiadają w sobie tego alergizującego białka. Wśród produktów można wymienić między innymi chleb tostowy bezglutenowy, który wyróżnia się specjalistycznym składem, dobrym smakiem i walorami odżywczymi. Tego typu pieczywo może służyć do serwowania tostów bądź też do przygotowywania klasycznych kanapek. Kromki można łączyć ze świeżymi warzywami, masłem czy też wędliną. Smak tego pieczywa jest porównywalny do tego, który zawiera w sobie gluten.

Pieczywo bezglutenowe, którego receptura opiera się na mące ryżowej i kukurydzianej

Chleb tostowy bezglutenowy zawiera w sobie pokaźną ilość błonnika pokarmowego, dlatego korzystnie wpływa on na układ trawienny. Mobilizuje on jelita do pracy, zapobiega zaparciom. Jego receptura opiera się o składniki bezglutenowe, wśród których można wymienić mąkę ryżową, kukurydzianą oraz błonnik. Pozostałe dodatki w chlebie stosowane są w celu przedłużenia jego świeżości. Pyszne, miękkie kromki zapakowane są hermetycznie, dzięki czemu można mieć pewność, że nie stykają się one z żadnym innym produktem z glutenem. Pieczywo stanowi doskonały dodatek do tostów. Chleby tostowe bezglutenowe mogą spożywać nie tylko osoby chorujące na autoimmunologiczną chorobę ale również wszyscy, którzy lubią eksperymentować w kuchni i szukać nowych smaków. Z pomocą świeżych kromek można zrobić pyszne tosty z serem, szynką i pomidorami. Po spieczeniu chleba w tosterze lub piekarniku można mieć pewność, że pieczywo będzie bardzo chrupiące i niezwykle smaczne.

Chleb bez glutenu doskonałą propozycją na codzienne śniadanie

Chleb tostowy bezglutenowy zawiera w sobie kwasy tłuszczowe, węglowodany, błonnik oraz małą ilość białka. Wszystkie te składniki są potrzebne w diecie każdego człowieka. Pieczywo nie zawierające w sobie alergizującego białka oznaczone jest specjalnym symbolem, który świadczy o jego wyjątkowej recepturze, W chlebach tostowych bezglutenowych nie ma pszenicy ani orkiszu, które są bogatym źródłem alergizującego białka. Receptura opiera się na mąkach, które smakiem przypominają te z glutenem. Pieczywo ma podobną konsystencję, chrupkość oraz miękkość. Co ważne, kromki długo zachowują swoją świeżość i nie zsychają się zbyt szybko. Mąki ryżowe oraz kukurydziane, które zawarte są w tym chlebie, są doskonałym źródłem węglowodanów. Są one delikatne w smaku i bardzo pożywne, zapewniają uczucie sytości przez długi czas. Z pomocą tego produktu można zrobić pyszne i smaczne śniadanie.

Dodaj komentarz