Wegańskie i sorbetowe lody włoskie – hit nadchodzącego sezonu lodowego?

Wegańskie produkty na sklepowych półkach i w restauracjach nie budzą zdziwienia już od dłuższego czasu. Alternatywy znanych dań wykonane bez składników pochodzenia zwierzęcego budzą zainteresowanie nie tylko wegan – coraz więcej konsumentów sięga po zdrowsze, roślinne posiłki. Czy ten trend obejmie również desery? Obstawiamy, że tak! Wszystko wskazuje na to, że lody wegańskie i sorbetowe lody włoskie będą hitem tego lata.

Czym są lody wegańskie?

By odpowiedzieć na to pytanie, przybliżymy najpierw na czym polega dieta wegańska. W porównaniu z wegetariańską jest ona bardziej restrykcyjna – weganie nie spożywają zarówno mięsa, jak i jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko czy jajka. Jasno wynika z tego, tradycyjne lody nie są produktem wegańskim – w końcu powstają na bazie mleka. Sorbety, bazujące na wodzie, wydają się być na pierwszy rzut oka wegańską propozycją – jednak nie są nią w każdym przypadku, do produkcji niektórych z nich wykorzystuje się bowiem białka jajek.

Czym w takim razie są lody wegańskie? To – jak można się domyślić – lody, w których składzie nie ma żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czym się je zastępuje? W przypadku wegańskiego odpowiednika lodów mlecznych stosuje się mleko sojowe, kokosowe lub ryżowe. Wegańskie sorbety to z kolei prosty i klasyczny skład – woda i owoce – bez dodatku białek.

Moda na wegańskie lody

Produkty wegańskie to już standard. Są modne, a przez to popularne – nie tylko wśród wegan – producenci żywości prześcigają się więc we wprowadzaniu kolejnych wegańskich nowości do swojej oferty. Nie inaczej jest w przypadku lodów.

Rynek lodów wegańskich stale się rozrasta, a lista dostępnych smaków praktycznie nie odbiega od oferty lodów klasycznych. Dlatego też obstawiamy, że wegańskie zimne desery będą prawdziwym hitem tego sezonu. Sprawdź w jakie ich rodzaje warto uzupełnić ofertę swojej lodziarni!

Lody wegańskie na roślinnym mleku

Wegański odpowiednik lodów mlecznych staje się coraz łatwiej dostępny. Producenci lodów w proszku prześcigają się w kolejnych propozycjach smakowych i dążeniu do jak najwierniejszego oddania smaku lodów mlecznych bez stosowania składników pochodzenia zwierzęcego. Lody wegańskie na roślinnym mleku o smaku śmietanki, wanilii czy czekolady to już standard – producenci mieszanek lodowych są gotowi przygotować wege lody w proszku o praktycznie każdym, dowolnym smaku. Jeśli chcesz wyróżnić ofertę swojej lodziarni w tym sezonie koniecznie to wykorzystaj!

Sorbetowe lody włoskie

Lody wegańskie to też sorbety – w tym sezonie wracające w nowej odsłonie! Sorbetowe lody włoskie to połączenie orzeźwiającego smaku i szybkiej, łatwej produkcji. Lekkie, owocowe sorbety to idealne uzupełnienie oferty każdej lodziarni, serwującej włoskie lody z automatu. Przyciągną nie tylko wegan – ale też wszystkich, szukających orzeźwienia w upalne dni.

Dodaj komentarz