Laptopy – awarie i komplikacje

Laptopy to obecnie jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. Korzystamy z niego codziennie, często nawet po kilkanaście godzin. Za pośrednictwem laptopa pracujemy, uczymy się, oglądamy ulubione filmy i seriale, gramy czy komunikujemy się z innymi. Nic więc dziwnego, że tak intensywnie eksploatowany sprzęt może czasem odmówić nam posłuszeństwa. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii laptopa? Poniżej przedstawione są te najpowszechniejsze, które mogą nam się zdarzyć bez względu na to, jak wysokiej jakości sprzęt posiadamy.

Problem związany z zasilaniem baterii

     W tym obszarze mogą wystąpić dwie sytuacje, które znacznie zmniejszają satysfakcję korzystania z laptopa. Pierwsze to awaria gniazda zasilania. W tym przypadku nawet podłączając kabel ładowarki, laptop nie odczytuje tego procesu, co w szybkim czasie powoduje niemożność pracy z urządzeniem i konieczność wizyty w serwisie. Istnieje wiele źródeł tego problemu – uderzenie mechaniczne, skok napięcia czy nieodpowiednie wkładanie zasilacza w przeszłości. W przypadku wystąpienia takiej awarii konieczne jest zasięgnięcie porady specjalistycznego serwisu komputerowego.

     Inny problem związany z baterią to wyraźny spadek jej żywotności. Kiedyś nasz laptop mógł z powodzeniem wytrzymać 8 godzin ciągłej pracy. Dzisiaj natomiast rozładowuje się już po 2, 3 godzinach. Jest to naturalna kolej rzeczy – akumulatory w laptopach są zaprojektowane z myślą o określonej liczbie cykli ładowania. Wraz z wiekiem, bateria traci swoją funkcjonalność, co możemy zauważyć na przykładzie żywotności laptopa. Dlatego też już na etapie zakupu urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę kwestie pojemności baterii. Najlepsze laptopy znajdziemy na stronie szukamlapka.

Zalanie laptopa

     Kolejną awarią, której ciężko niestety zapobiec jest przypadkowe zalanie laptopa. Spędzając przy nim kilkanaście godzin, spożywamy przy nim pokarmy oraz nawadniamy się. Nic więc dziwnego, że może zdarzyć się taka sytuacja, gdy wylejemy napój na klawiaturę. Skutkiem zalania najczęściej jest awaria klawiatury a nierzadko także płyty głównej. W tej sytuacji zasilanie powinno być bezwzględnie odłączone, a my wraz ze sprzętem powinniśmy udać się do serwisu w celu wykonania profesjonalnego osuszania urządzenia.

Awaria matrycy

     Matryca naszego laptopa to jeden z najbardziej wrażliwych na urazy mechaniczne element. Dlatego też, jeśli zostanie ona przygnieciona czymś twardym lub laptop spadnie nam z wysokości, będzie to od nas wymagało wymiany matrycy. Istotne jest jednak, by czynność tą wykonuje osoba znająca się na rzeczy – nowa matryca powinna bezwzględnie pasować do modelu laptopa, jakim dysponujemy. 

Utrata danych na dysku

     Bez względu na to, czy nasz komputer przenośny służy celom prywatnym, czy zawodowym – utrata danych jest zawsze bolesnym doświadczeniem, którego staramy się za wszelką cenę uniknąć. By minimalizować ryzyko taken sytuacji, powinniśmy wybrać laptopa z niezawodnym dyskiem twardym. Jednak ważne jest również regularne wykonywanie kopii zapasowej swoich plików, a także transferowanie ich do bezpiecznego miejsca w wirtualnej chmurze. 

Dodaj komentarz