Pianka triathlonowa – jak ją wybrać?

Pianka triathlonowa nie jest tania. Dlatego jej wybór powinien być zawsze dobrze przemyślany. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie kierować się przy wyborze pianki do triathlonu i na co zwrócić uwagę.

Po co pianka do triathlonu?

Głównym zadaniem pianki do triathlonu jest utrzymanie ciepła ciała. Ma to szczególne znaczenie podczas konkurencji pływania w chłodniejsze dni. Pianki triathlonowe wykonane są z neoprenu. Materiał ten skutecznie izoluje temperaturę zewnętrzną. Utrzymanie organizmu w dobrej kondycji cieplnej jest niezwykle ważne. Na rynku dostępne są pianki o różnej grubości. Największą popularnością cieszą się te o grubości między 3 a 5 mm. Oczywiście im pianka będzie grubsza, tym lepiej chronić będzie organizm przed zimnem. Powinna być zatem dobierana pod kątem warunków pogodowych w jakich odbywają się zawody. Drugim ważnym kryterium wyboru jest wyporność pianki do triathlonu.

Rozmiar pianki do triathlonu

Pianka do triathlonu musi być właściwie dopasowana. Dlatego tak ważny jest jej rozmiar. Istotne są tu w szczególności okolice szyi. Kołnierz nie możne zbyt mocno uciskać. Istotne jest również, aby zapobiegał przedostawaniu się wody. Jeśli bowiem woda przedostanie się do wnętrza kombinezonu to negatywnie wpłynie to na rezultat pływania. Pamiętać trzeba również, że pianki triathlonowe nie mogą się marszczyć za kolanami. Jeśli tak się dzieje to oznacza, iż rozmiar pianki triathlonowej jest za duży. Z drugiej strony pianka nie może także w żaden sposób krępować ruchów. Mająca ją na sobie osoba uprawiająca triathlon powinna poruszać się całkowicie swobodnie. Umożliwiać powinna także swobodne oddychanie.

Zakładanie pianki do triathlonu

Odpowiednio dopasowany rozmiar pianki do triathlonu ma także wpływ na jej zakładanie oraz zdejmowanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że pianki triathlonowe zakłada się i zdejmuje dość trudno. Jeśli będzie źle dopasowana, wówczas czynność ta będzie jeszcze bardziej utrudniona. Są jednak sposoby na to, aby zakładanie pianki nieco sobie ułatwić. Jednym z nich jest założenie na stopy worków foliowych. Dzięki temu wsunięcie jej na nogi będzie o wiele łatwiejsze i szybsze. Ważne jest również to co z pianką należy zrobić po jej zdjęciu. Przede wszystkim przed jej spakowaniem należy ją wysuszyć. Składanie i przechowywanie mokrej pianki może wpłynąć na jej jakość. Może szybciej ulegać uszkodzeniom. A wiedzieć trzeba, że pianki do triathlonu są bardzo delikatne. Nie trudno jest o ich uszkodzenie jakimś ostrym przedmiotem. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie to piankę można naprawić. Jeśli jednak będzie dość znaczące to oznaczać będzie konieczność zakupu nowej.

Dodaj komentarz