Analiza moczu – kiedy należy ją wykonać?

Wielu z nas regularnie wykonuje podstawową morfologię krwi w ramach kontroli zdrowia. Jednocześnie, całkiem często zapominamy o moczu, z którego równie wiele można odczytać. Nierzadko zdarza się, że choroby nerek, cukrzyca czy uszkodzenia wątroby nie dają o sobie znać. Warto zatem skontaktować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na analizę moczu.

Jak oddać mocz do badania?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik na mocz. Dostać go można w każdej aptece (czasem przychodnie żądają oddania próbki we własnych, darowych fiolkach). Ważne, by nie dotykać palcami jego wewnętrznych ścianek. Mogłoby to zafałszować wyniki poprzez dostanie się drobnoustrojów. Przed oddaniem moczu trzeba się dokładnie podmyć. To także zapobiegnie przed ewentualnymi błędami w badaniu.

Pierwszy strumień moczu powinno oddać się do toalety. Dopiero jego środkowy strumień nadaje się na próbkę. Optymalna ilość moczu to ok. 50-100 ml. Do badań posiewowych wystarczy nawet kilka mililitrów. Z mocno zakręconym pojemnikiem należy jak najszybciej udać się do laboratorium. Jeżeli cokolwiek nam wypadnie, to mocz można przechować w lodówce. Jednakże w przypadku badań posiewowych nie może być to czas dłuższy niż 2 godziny.

Co można odczytać z analizy moczu?

Bardzo wiele ciekawych rzeczy, które mogą poinformować nas o stanie zdrowia naszego organizmu. Dobrze jest znać prawidłowy zakres poszczególnych wyników, by móc wyciągnąć wnioski z badania. Mocz ma odczyn (pH) kwaśny (pH między 4,8-7,4) bądź obojętny. Wynik wskazujący na odczyn zasadowy może świadczyć o infekcji bakteryjnej dróg moczowych lub kamicy nerkowej. W dalszej kolejności ocenić można kolor. Jeżeli jest on prawie przezroczysty, to oznacza dużą podaż płynów i nawodnienie organizmu. Natomiast odcienie ciemnożółte albo nawet pomarańczowe czy fioletowe powiązane są z podwyższonymi barwnikami żółciowymi, krwiomoczem lub niewydolnością jelitową. To oczywiście kilka przykładów z wielu schorzeń, które wpływają na barwę uryny. Analiza moczu pozwala sprawdzić czy w płynie nie znajduje się glukoza (wskazująca na cukrzycę), krwinki białe lub czerwone, azotyny czy ciała ketonowe (te mogą świadczyć o nadczynności tarczycy, biegunce, wymiotach, niedożywieniu lub dużym wysiłku fizycznym).

Kiedy wykonać analizę moczu?

Zdrowe osoby powinny kontrolować jakość moczu co 2-3 lata. Dla ludzi z nadwagą, borykających się z opuchnięciami i obrzękami, wskazane są badania co najmniej raz w roku. W monitorowaniu stanu zdrowia pomóc mogą testy paskowe. Takie paski używane są także w szpitalach i przychodniach. Na pasku znajdują się obszary odpowiadające za np. zawartości glukozy, bilirubiny lub wskaźnik pH. Poprzez reakcje chemiczne z moczem kolor danych obszarów zmienia się. Można porównać je z opisem zawartym na opakowaniu i wstępnie, samodzielnie przeanalizować swój mocz.

Jak widać, analiza moczu jest bardzo prosta. Zarówno oddanie moczu jak i interpretacja wyników nie powinna sprawić trudności. Zadbanie o systematyczne badania i odwiedzanie dobrze wyposażonych laboratoriów z pewnością pozwoli zachować zdrowie na długi czas.

Dodaj komentarz