Miody tradycyjne

Miód to doskonały składnik każdej kuchni, który posiada bogate walory smakowe. Dodatkowo stosowany jest w medycynie tradycyjnej jako środek na wiele dolegliwości oraz profilaktyczny składnik diety. Miód w zależności od rodzaju różni się smakiem oraz zastosowaniem. Dla przykładu miód lipowy ma nieco inne działanie niż akacjowy itp. Najlepsze miody to oczywiście te otrzymywane metodami tradycyjnymi.

Dlaczego miód jest zdrowy?

Nie wszystkie składniki miodu zostały wystarczająco dobrze zbadane, ale o przynajmniej kilku powstało sporo prac naukowych, skąd można czerpać niezbędną wiedzę. Składnikiem, jaki znajduje się w każdym miodzie, jednakowo miodzie lipowym, gryczanym, spadziowym itp. są enzymy. Enzymy są do miodu wprowadzane przez pszczoły i pochodzą one z ich gruczołów ślinowych. Miód zawiera również pewne ilości nadtlenku wodoru, który jest powszechnie stosowaną substancjom odkażającą. Ponadto miód zawiera w sobie substancje antybiotyczne. Zaliczamy do nich lizozym, inhibinę i apidycynę. Substancji antybiotycznych najwięcej znajdziemy w miodzie lipowym, miodach spadziowych i grykowych. Substancje te działają zabójczo na wiele gatunków bakterii szkodliwych dla ludzi.

Najpopularniejsze rodzaje miodów

Miód jest popularnym dodatkiem w diecie niemalże każdego Polaka. Istnieją jednak miody, które są polecane szczególnie. Do najwartościowszych odmian zaliczyć możemy:

  • Miód nektarowo-spadziowy – działa bardzo dobrze w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Dodatkowo pozytywnie działa na układ krążenia i zaburzenia trawienia.
  • Miód akacjowy – działa wzmacniająco. Dodatkowym jego atutem jest pozytywny wpływ na nerki i cały układ moczowy.
  • Miód rzepakowy – bardzo dobry środek na wzmocnienie wątroby, woreczka żółciowego, serca i naczyń wieńcowych. W niektórych sytuacjach można za jego pomocą leczyć poparzenia.
  • Miód wrzosowy – bardzo dobry środek na stany zapalne dróg moczowych oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.

Jaki miód najlepiej kupić?

Niezależnie od tego, jaki miód chcemy kupić (chodzi o jego rodzaj np. miód lipowy, wielokwiatowy itp.), najlepiej, aby pochodził on z produkcji tradycyjnej. Produkcja taka gwarantuje, że miód nie jest w żaden sposób dodatkowo oczyszczany, klarowany i domieszkowany. Dzięki temu najwięcej składników zdrowotnych w miodach zawartych przetrwa w nim i zostanie przez nas spożytych, z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz