O czym trzeba wiedzieć, zanim zacznie się farbować włosy?

Farbowanie włosów można wykonać samodzielnie w domu. Aby uzyskać ładny i naturalny efekt koloryzacji, przed zabiegiem warto zwrócić uwagę, np.: na porowatość włosów czy ich długość. Nie bez znaczenia ma również późniejsza pielęgnacja kosmyków oraz częstotliwość stosowania farb do włosów.

Fryzura i kolor włosów, podobnie jak ubiór, wpływa na nasz wizerunek. Do domowej koloryzacji warto zatem stosować dobrej jakości produkty, takie jak: farby Garnier, Joanna, Loreal Paris, Bielenda, Delia Cosmetics, Schwarzkopf, Syoss czy Palette, które charakteryzuje, przede wszystkim, trwały i intensywny kolor oraz formuła, która nie niszczy włosów.

Porowatość i długość włosów

Przed nałożeniem farby na włosy należy zwrócić uwagę na ich porowatość. Gęste, grube i w dobrej kondycji włosy (niskoporowate) trudniej wchłaniają farbę, dlatego czas trzymania jej na włosach będzie dłuższy, w porównaniu z włosami cienkimi i zniszczonymi (wysokoporowatymi).  Farbę szybciej wchłoną również kosmyki przesuszone oraz poddane wcześniej trwałej ondulacji. Przed koloryzacją warto zatem wykonać test na jednym kosmyku włosów i przekonać się jak reagują na preparat koloryzacyjny.

Do farbowania długich i bardzo gęstych włosów jedno opakowanie farby może nie wystarczyć, aby równomiernie pokryć kosmyki na całej ich długości. Końcówki włosów zwykle wchłaniają więcej farby, dlatego czas trzymania farby na końcach może być nieco inny niż, np. u nasady.

Pielęgnacja włosów przed farbowaniem

Włosy można umyć szamponem maksymalnie 12 godzin przed koloryzacją. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej farby. W przypadku używania farby półtrwałej włosy można umyć 12 godzin przed zabiegiem, z kolei stosując farbę trwałą, mycie powinno odbyć się 24 godziny przed farbowaniem. Umycie kosmyków tuż przed koloryzacją zmyje z nich naturalne olejki, które chronią skórę głowy przed działaniem preparatów koloryzujących.

Łączenie odcieni farby

Pomimo tego, że na rynku kosmetycznym znajduje się wiele rodzajów oraz odcieni farb do włosów, może zdarzyć się, że ich kolory nie będą dla nas satysfakcjonujące. Wówczas można połączyć ze sobą kilka kolorów, aby uzyskać wymarzony i naturalny odcień, należy jednak pamiętać, że mieszać wolno jedynie odcienie maksymalnie o 2 tony ciemniejsze lub jaśniejsze od koloru podstawowego.

Pielęgnacja włosów po farbowaniu

Po farbowaniu włosy należy odżywić specjalną odżywką, najlepiej dołączoną do pudełka z farbą. Kosmetyki tego typu są bowiem najbardziej odpowiednie do wybranego koloru i zostały odpowiednio przetestowane pod kątem użytkowania z określonym odcieniem farby. Ich specjalnie opracowana formuła pozwala odżywić kosmyki oraz dodać im miękkości i naturalnego blasku.

Dodaj komentarz