Sklep online z odżywkami – co powinien mieć w asortymencie?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest dbanie o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Na tę pierwszą mamy znacznie większy wpływ, a dobra forma fizyczna przekłada się na odpowiedni balans emocjonalny. Dlatego tak ważne jest poświęcenie czasu na skomponowanie odpowiedniej diety oraz uprawianie sportu. Wiele osób przyznaje, że zadbanie o kondycję fizyczną przełożyło się na zadowolenie w innych sferach życia. Wielu sportowców na co dzień musi dbać o siebie, przestrzegając odpowiedniej diety i nie rezygnując z treningów. Pomaga to osiągać świetne wyniki w dyscyplinie, którą uprawiają. Wymaga to niemałego wysiłku i samodyscypliny.

Z pomocą przychodzą odżywki i suplementy diety, pomagające wspierać kondycję i ułatwiać proces dochodzenia do wymarzonej sylwetki. Sklep z odżywkami dla sportowców to dobre miejsce, by znaleźć wszystko, czego potrzebujemy intensywnie trenując.
Dobrze jest oczywiście kierować się zasadą optymalnego dobierania odżywek i absolutnie wykluczyć ze świadomości myślenie, że większe dawki przyniosą szybsze rezultaty. To karkołomne i nierozsądne myślenie, które nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Wybór odżywki przed treningiem

Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety, dość duże znaczenie odgrywa to, czym posilamy się przed treningiem. Tak zwana odżywka przedtreningowa (Przedtreningówka) przekłada się na optymalną pracę mięśni. Powinna nie tylko pobudzać umysłowo do działania i aktywności, ale również:

– Zwiększać wydolność organizmu,
– przyśpieszać regenerację,
– minimalizować negatywne skutki intensywnego treningu.

Źle dobrana może wywołać skutki uboczne i nie przynosić oczekiwanego rezultatu. Warto więc poznać zależności, jakie zachodzą w organizmach przy danej stymulacji suplementami.

Białko to podstawa

Białko jest podstawowym elementem i budulcem wszystkich tkanek naszego organizmu, dlatego odgrywa duże znaczenie regeneracyjne. Przy wyborze białka dobrze jest zwracać uwagę, jaki stopień wchłanialności będzie nam potrzebny. Trzeba wybierać te suplementy białkowe, które zawierają jak najwięcej białka na 100 g produktu. Analiza składu pozwoli nam dostrzec, czy dany preparat nie zawiera na przykład białka pszenicy lub koncentratów serwatki. Są to białka gorszej jakości.

W celu nabrania muskulatury, należy postawić w pierwszej kolejności na aminokwasy BCAA ich skuteczność jest bezdyskusyjna i naukowo udowodniona. Jest to kompozycja trzech aminokwasów:

1. leucyny
2. waliny
3. izoleucyny.

Odpowiadają one za zwiększenie syntezy białek, a także usprawniają procesy pozyskiwania energii w mięśniach. Organizm sam ich nie wytworzy, ponieważ są egzogenne. Muszą być dostarczone w postaci pokarmu. BCAA jest w pełni bezpieczne. Należy je brać przed wysiłkiem oraz jakieś 15 minut po treningu. W dni, w które nie trenujemy zaleca się przyjmowanie BCAA rano na czczo i wieczorem przed położeniem się spać.

Za dużo tkanki tłuszczowej

W przypadku sportowców nieczęsto dochodzi do złapania zbędnych kilogramów. Jeśli jednak jest taka potrzeba, warto pozbyć się ciążącego kłopotu jak najszybciej, ale mądrze.

Co sprawdzi się przy konieczności zredukowania tkanki tłuszczowej? Dobre efekty przynoszą termogeniki. Zawierają one ekstrakty z zielonej herbaty, kofeinę oraz kapsaicynę. Mit o działaniu suplementów z L-karnityną został już naukowo obalony, więc lepiej skupić się na tych przynoszących faktyczne rezultaty. Unika się wtedy rozczarowań i spadku motywacji.

Jakie odżywki po treningu?

Odżywki, takie jak GABA czy beta alanina, polecane są osobom bardziej zaawansowanym, mającym doświadczenie w treningach i układaniu jadłospisu. Białko serwatkowe należy przyjmować tylko po wysiłku, a kazeinę przed pójściem spać tak samo ZMA.
Niewłaściwa pora zażycia odżywki obniża jej skuteczność i minimalizuje efekty, których przecież oczekujmy. W przypadku ZMA, który zawiera cynk, magnez i witaminę B6, zdarzają się spadki koncentracji podczas ćwiczeń i zwiększa to ryzyko kontuzji. Jest to wynik tego, że magnez działa rozluźniająco na system nerwowy. Spożycie więc tego suplementu przed wysiłkiem utrudnia pracę mięśniom.

Odżywki węglowodanowe

Węglowodany to fundamentalne i zasadnicze źródło energii dla człowieka. Bez nich bardzo trudno jest budować masę mięśniową. Przy niedoborze tego składnika (co zdarza się rzadko, bo stosunkowo dość bogato występuje on w pożywieniu) nasze ciała pobiorą energię z białka lub tłuszczy. Odżywki węglowodanowe sprawdzają się najlepiej podczas długich sesji treningowych. Jeśli podczas treningu uzupełniamy węglowodany pozwalamy organizmowi uzyskać lepsze rezultaty.

Kreatyna popularne źródło mocy

Sportowcy uprawiający rozmaite dyscypliny, dobrze znają kreatynę i możliwości, jakie ona daje. Jej działanie polega na odkładaniu się jej w mięśniach, dzięki czemu synteza ATP (adenozynotrifosforan) jest znacznie przyspieszona. W praktyce oznacza to, że można ćwiczyć znacznie dłużej i efektywniej, ponieważ ów tajemniczy związek jest magazynem i nośnikiem energii.

Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje kreatyny:

1. Jabłczan
2. Monohydrat
Rezultaty ich suplementacji są podobne.

Monohydrat sprawia, że zatrzymuje się więcej wody w mięśniach. Osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem zaleca się stosowanie właśnie tej odmiany kreatyny.

Jabłczan natomiast jest uważany za nieco lepszy suplement, dający lepsze rezultaty przy dłuższym czasie stosowania.

Widać więc wyraźnie, że zanim zaczniemy stosować odżywki, dobrze jest jak najwięcej dowiedzieć się na ich temat. Zawsze należy kupować je w legalnie działającym źródle.

Powyższe produkty znajdują się w ofercie sklepu internetowego Activus.

Dodaj komentarz