Przebarwienia na twarzy: metody ich usuwania

Przebarwienia na twarzy to pewnego rodzaju znamiona o ciemniejszym lub jaśniejszym kolorze niż kolor skóry. Najczęściej pojawiają się na skutek nieprawidłowego działania melanocytów. Przebarwienia mogą być wrodzone lub nabyte, najwięcej osób posiada przebarwienia, które pojawiły się na skutek nadmiernego opalania. Inną równie popularną grupą osób cierpiących na przebarwienia skórne są kobiety po przebytej ciąży, osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz chorujący na przewlekłe choroby wymagające długotrwałego leczenia.

Przebarwienia na twarzy wiążą się z dużym dyskomfortem, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków i leków umożliwiających pozbycie się przebarwień skórnych. Dodatkowo profesjonalnym usuwaniem przebarwień zajmują się liczne gabinety kosmetyczne oraz gabinety medycyny estetycznej, które gwarantują trwałe pozbycie się niechcianych znamion.

Czym są przebarwienia na twarzy? Rodzaje i źródła pochodzenia

Przebarwienia na twarzy to plamki o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Najczęściej pojawiają się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, chorób, ciąży lub długotrwałego przyjmowania leków i ziół. Różne źródła pochodzenia przebarwień skórnych, pozwalają podzielić je na cztery grupy:

  •       przebarwienia uwarunkowane genetycznie – najczęściej są to piegi, które głównie występują na twarzy i mają postać małych jasno lub ciemno brązowych plam
  •       przebarwienia pozapalne – pojawiają się po przebytych chorobach np. ospa, trądzik
  •       przebarwienia barwnikowe (plamy starcze) – zaczynają pojawiać się wraz z wiekiem
  •       przebarwienia hormonalne – wyłaniają się w czasie ciąży lub terapii hormonalnej

Działanie promieni słonecznych, a przebarwienia na twarzy

Najliczniejszą grupą osób, które cierpią na przebarwienia skórne są pacjenci zgłaszający się z problemem po przeszłych wakacjach. Nadmierne opalanie powoduje zmiany w strukturze skóry, dochodzi do nagromadzenia barwnika z komórek melanocytów, które są odpowiedzialne za ochronę przeciwsłoneczną. Długotrwałe wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych sprawia, że organizm zaczyna się bronić przed nadmiarem słońca. Skóra produkuje więcej melaniny, przez co dochodzi do powstawania przebarwień.

Ryzyko wystąpienia przebarwień na twarzy zwiększa się, jeżeli równolegle zażywane są antykoncepcyjne środki hormonalne, lekarstwa uwrażliwiające na słońce (antybiotyki) lub stosowane kosmetyki (perfumy, dezodoranty).  Dlatego też zawsze przed opalaniem należy stosować kremy z filtrem. Najlepiej inwestować w specjalistyczne preparaty, które zapewnią właściwą ochronę i nawilżenie skóry w trakcie, jak również po opalaniu.

Metody usuwania przebarwień

Usuwanie przebarwień można wykonać samodzielnie lub w specjalistycznym gabinecie dermatologiczno-kosmetycznym. Jeżeli przebarwienia na twarzy są małe i płytkie warto spróbować swoich sił i zastosować peeling ziarnisty lub zymatyczny. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry np. za pomocą kremów z filtrami ochronnymi. Skorzystać można również z naturalnych rozwiązań, czyli okładów lub maseczek przygotowanych z cytryny, ogórka lub sody oczyszczonej.

W przypadku poważniejszych przebarwień, warto zgłosić się do dermatologa, który oceni zmiany skórne i przedstawi sposoby leczenia. Wybrać się można również do gabinetu kosmetycznego specjalizującego się w usuwaniu przebarwień. Najczęściej przebarwienia na twarzy usuwane są za pomocą peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji lub laseroterapii.

Artykuł napisany na podstawie informacji z: https://www.clochee.com/przebarwienia-niechciane-pamiatki-z-wakacji-skad-sie-biora-i-jak-skutecznie-z-nimi-walczyc

Dodaj komentarz