Jak dbać o implanty zębowe na co dzień?

Wszczepienie implantów zębowych, o ile warunki zdrowotne na takie rozwiązanie pozwalają, jest bardziej komfortowe oraz estetyczne od posiadania różnego rodzaju protez. Idealnie równe, o pięknym odcieniu bieli są najczęściej prawdziwą ozdobą twarzy, jednak także wymagają codziennej pielęgnacji, tak jak zęby naturalne. Osoby, które posiadają tego rodzaju wszczepy, często zadają sobie pytanie – Jak dbać o implanty zębowe, aby cieszyć się nimi, a jednocześnie nie narażać się na problemy zdrowotne.

Można powiedzieć, że codzienna pielęgnacja implantów nie różni się zasadniczo od czynności koniecznych do utrzymania w dobrym stanie zdrowotnym oraz estetycznym naturalnego uzębienia, a także całej jamy ustnej. O implanty należy dbać regularnie oraz używać do tego celu równie dobrych jakościowo środków higienicznych. Bardzo ważne jest codzienne wykonywanie czynności higienicznych, ponieważ mimo, że implanty nie ulegają próchnicy, tak jak naturalne zęby, ale od stanu dziąseł oraz jamy ustnej zależy utrzymanie ich na swoim miejscu, a także wyeliminowanie możliwości ich odrzucenia.

Jakie czynności higieniczne należy wykonywać codziennie?

Kilka podstawowych czynności, o których należy codziennie pamiętać ma decydujący wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz na utrzymanie wszczepionych implantów.

Do takich zabiegów higienicznych należą:

– mycie zębów za pomocą szczoteczki manualnej bądź elektrycznej, przy czym ta druga ma znacznie lepszy wpływ na dokładność mycia z każdej strony, a także masaż dziąseł. Czynność mycia powinna być wykonywana dwa razy dziennie. Użycie rodzaju pasty do zębów zależy od indywidualnych preferencji, dlatego nie ma w tym względzie specjalnych zaleceń lekarskich.

– nitkowanie przestrzeni między implantami jest drugą obowiązkową czynnością, o której żaden posiadacz nie powinien zapominać. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych w przypadku posiadania implantów jest niezwykle ważne, ponieważ tylko nitka dentystyczna może skutecznie wyczyścić płytkę zębową tworzącą się z resztek pokarmowych o wiele głębiej w dziąsłach niż ma to miejsce w przypadku naturalnych zębów. Nie używanie nici dentystycznych regularnie może spowodować zapalenie dziąseł, a w rezultacie odrzucenie wszczepionych implantów. Tę czynność należy wykonywać jeden raz dziennie.

– płukanie płynem antyseptycznym jest niezbędne jeden raz dziennie, nie należy jednocześnie zapominać o standardowym myciu zębów szczoteczką i pastą, a płukanie jest czynnością dodatkową. Użycie dobrego płynu antyseptycznego wspomaga utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej i pozwala na długoletnie cieszenie się wszczepionymi implantami.

– ostatnio do obowiązkowego wyposażenia w środki higieniczne osób posiadających wszczepione implanty zębowe lekarze implantolodzy zalecają włączenie irygatora stomatologicznego. To jeszcze niezbyt znane, ale niezwykle użyteczne urządzenie pozwala na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pod ciśnieniem. Dzięki uzupełnieniu wymienionych już czynności higienicznych czyszczeniem za pomocą irygatora można mieć całkowitą pewność, że jama ustna oraz implanty są zadbane w sposób maksymalny.

O czym nie może zapominać żaden posiadacz implantów zębowych?

Omówione już wcześniej podstawowe zasady codziennej higieny nie wyczerpują jednak całkowicie zagadnienia – jak dbać o implanty zębowe. Wszystkie wymienione czynności są niezwykle istotne dla prawidłowego utrzymania cennych oraz niezwykle estetycznych i praktycznych implantów, ale niezbędnym uzupełnieniem profilaktyki zdrowotnej są obowiązkowe okresowe wizyty u lekarza specjalisty, który skontroluje stan implantów oraz wyda ewentualne dalsze zalecenia co do postępowania.

Do dobrego standardu należy odbycie wizyty kontrolnej jeden raz na pół roku, a minimum raz na rok. Jednak posiadacz implantów nie powinien rejestrować się do stomatologa ogólnego, a do lekarza, który zajmuje się implantami, czyli implantologa, a najlepiej do tego lekarza który je wsczepiał. Wprawdzie lekarze obu specjalności dokonują przeglądów stomatologicznych, ale tylko implantolog dogłębnie zna specyfikę kontroli oraz postępowania w przypadku implantów.

Lekarz specjalista ocenia stan implantów, realizacji pracy protetycznej zarówno w przypadku pojedynczej korony, mostu lub protezy. W zależności od stanu wszczepionych implantów wydaje zalecenia co do dalszego postępowania, przede wszystkim jeśli chodzi o czynności higieniczne. W razie potrzeby, kiedy na zębach wytworzył się kamień zębowy implantolog może dokonać przy okazji wizyty kontrolnej usunięcia tego groźnego dla zdrowia jamy ustnej oraz dziąseł zanieczyszczenia.

Posiadanie implantów zębowych jest także wskazaniem do wykonania radiologicznego badania kontrolnego jamy ustnej. Badanie o nazwie pantomogram pozawala lekarzowi, który opiekuje się osobą posiadającą implanty na określenie aktualnego stanu dziąseł, kości oraz osadzonych w nim wszczepionych elementów. Tego rodzaju badanie polegające na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego należy wykonać raz na dwa lata dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Pielęgnacja oraz higiena – implanty na długie lata

Powyższy opis wszystkich koniecznych czynności związanych z posiadaniem implantów zębowych świadczy o fakcie, że nie tylko naturalne zęby wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Także implanty, które oprócz niewątpliwych walorów estetycznych są dosyć kosztowne należy traktować z odpowiednią uwagą. Regularne wykonywanie koniecznych czynności higienicznych jest gwarancją, że będą one doskonale spełniały swoje zadania, a jama ustna pozostanie w świetnym stanie zdrowotnym.

Konsultacja merytoryczna: Klinika Candeo.

Dodaj komentarz