Implanty zębów – czy warto?

Zdrowy, biały i piękny uśmiech to dziś marzenie każdego. Dzięki niemu wyglądamy, ale przede wszystkim czujemy się dobrze i pewnie. Zadbane zęby to nasza wizytówka. Niestety nie każdy posiada idealne uzębienie. Bardzo duża część społeczeństwa boryka się z rozlicznymi problemami związanymi z chorobami zębów oraz całej jamy ustnej. Na szczęście postęp medycyny daje się bardzo wyraźnie odczuć również w dziedzinie stomatologii, która oferuje coraz to nowocześniejsze sposoby radzenia sobie z kłopotami z uzębieniem. Jednym z nich są implanty zębowe.

W walce o piękny uśmiech

Nie ma nic cenniejszego niż własne, zadbane zęby. Dentyści zdecydowanie zalecają, aby w miarę możliwości ratować stałe uzębienie. Nawet najlepszy sztuczny implant nie zastąpi własnej tkanki. Czasem jednak w wyniku choroby, zaniedbania lub też przypadku, ekstrakcja jest nieunikniona i stajemy przed dylematem uzupełnienia braków w uzębieniu. Spośród wszystkich dostępnych metod to właśnie implanty są uważane za optymalne rozwiązanie.

Dzięki bezpiecznym surowcom, z których są wykonane oraz zaawansowanej technologii stomatologicznej, implanty wyglądają bardzo estetycznie i naturalnie. Są też praktycznie niewyczuwalne dla pacjenta, dlatego ich stosowanie wiąże się z ogromnym komfortem. Warto jednak dokładnie zapoznać się z procedurą wszczepiania implantów, ponieważ każda ingerencja w ludzki organizm wiąże się z pewnym ryzykiem.

Implant zębowy- co to właściwie jest?

Implant zębowy to nic innego, jak po prostu sztuczny korzeń, który wstawia się w miejsce usuniętego zęba. Ma on kształt gwinta i stanowi podstawę dla porcelanowej korony. Implanty wykonuje się z biozgodnego tytanu. Ten surowiec jest w pełni bezpieczny i obojętny dla organizmu, dlatego nie niesie ze sobą ryzyka wywołania alergii czy innych choroby.

Procedura wszczepienia sztucznego korzenia jest dość prosta. Składają się na nią następujące etapy:

1. Wywiercenie otworu w wyrostku zębodołowym (czyli w kości) i umieszczenie w nim implantu stomatologicznego.

Oczywiście etap ten jest poprzedzony dokładnymi oględzinami uzębienia. Stomatolog wykonuje zdjęcie szczęki, na podstawie którego podejmuje decyzję o możliwości wszczepu. Sam zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od 30 min do 1 godziny. Po umieszczeniu na miejscu rana zostaje zszyta i nie jest widoczna. W zależności od umiejscowienia sztucznego korzenia całość goi się od 3 do 6 miesięcy, podczas których następuje osteointegracja.

2. Odsłonięcie implantu i umieszczenie na nim śruby gojącej.

Ten etap trwa ok. 2 tygodni. Najpierw stomatolog nacina błony nad implantem, a następnie nakłada na niego śrubę, która ułatwia gojenie się rany. W ostatnim kroku kształtuje również wstępnie dziąsła, przygotowując je na uzupełnienie protetyczne.

3. Wykonanie odcisku oraz wstawienie sztucznej korony.

Po wykonaniu odcisku protetyk tworzy odpowiedni kształt zęba. Proteza, która zostaje umieszczona na implancie, składa się z łącznika oraz korony. Wcześniej zostaje również ustalony optymalny kolor sztucznego zęba.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe to właściwie najbardziej komfortowe rozwiązanie problemów z ubytkami w jamie ustnej aktualnie. Wyglądają w 100% naturalnie i nie ma żadnej możliwości odróżnienia ich od prawdziwych zębów. Są też zdecydowanie wygodniejsze od tradycyjnej protezy, ponieważ są umieszczone w jamie ustnej na stałe i zintegrowane z własną tkanką kostną.

Sama procedura jest dość szybka i w gruncie rzeczy niemal bezbolesna. Oczywiście okres karencji, kiedy goi się rana i następuje zintegrowanie implantu z kością szczęki, może się nieco przedłużać. Ale jest to niewielka niedogodność, wziąwszy pod uwagę fakt, że implant posiada wieloletnią gwarancję i zapewnia swobodę oraz komfort użytkowania.

Czy implanty mają jakieś wady?

Nie należy zapominać jednak o tym, że każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Nie jest ono w tym przypadku zbyt duże. Szacuje się, że przeszło 95% implantów przyjmuje się bez problemu, a pacjenci deklarują pełne zadowolenie. Czasem jednak zdarzają się pojedyncze sytuacje problemowe, związane głównie z indywidualnym stanem zdrowia pacjenta.

Nie można też pominąć ważnego aspektu, jakim jest cena wstawienia tytanowego wszczepu, która waha się pomiędzy kilkoma, a nawet kilkunastoma tysiącami złotych. Dla wielu z nas nadal jest to cena zaporowa. Choć zważywszy na wygodę, stosowaną technologię, bezpieczeństwo i walory estetyczne implantów, wydaje się być w pełni usprawiedliwiona.

Wsparcie merytoryczne: Allecoudent.pl

Dodaj komentarz