Komórki macierzyste i krew pępowinowa – co należy o nich wiedzieć?

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych, które można wykorzystać w terapii wielu chorób, w tym nowotworów.

Co to jest krew pępowinowa?

Wielu rodziców słyszało o możliwościach jakie daje krew pępowinowa. Czy warto ją pobrać i kiedy można ją zastosować, to pierwsze pytania, jakie pojawiają się przed podjęciem decyzji. Dzięki licznym badaniom klinicznym wiadomo, że pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej rozszerza możliwości leczenia w przypadku wielu różnych chorób, dlatego jest to swego rodzaju zabezpieczenie dziecka.

Krew pępowinowa pozostaje w naczyniach krwionośnych sznura pępowinowego i łożyska tuż po narodzinach dziecka. Przez wiele lat była uznawana za odpad medyczny i utylizowana. Wykazano jednak, że jest to cenne źródło komórek macierzystych – pierwotnych i niewyspecjalizowanych, które intensywnie się namnażają i mogą dać początek każdej tkance organizmu. Dzięki temu zastępuje się nimi uszkodzone komórki, głównie w celu odbudowania układu krwiotwórczego lub immunologicznego.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Krew pępowinową pobiera się podczas porodu, tuż po przecięciu pępowiny. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny dla matki i noworodka. Osoba z personelu medycznego, która posiada odpowiednie kwalifikacje, wprowadza igłę w naczynia sznura pępowinowego (w tę część, która nie jest już połączona z dzieckiem), a krew swobodnie spływa do specjalnego worka. Następnie jest ona zabezpieczona, dokładnie opisana i transportowana do wybranego banku komórek macierzystych.

Koszt pobrania komórek macierzystych zależy od wybranego wariantu. Cena waha się od 2500 do 4500 zł. Należy przygotować się także na opłatę za bankowanie materiału biologicznego. Roczny abonament wynosi 550–780 zł.

Zastosowanie komórek macierzystych

Lista schorzeń, które leczy się komórkami macierzystymi, obejmuje kilkadziesiąt pozycji, a dzięki prowadzonym badaniom klinicznym i terapiom eksperymentalnym systematycznie się rozszerza. Komórki macierzyste mogą zostać wykorzystane w leczeniu:

  • przewlekłych i ostrych białaczek,
  • niedokrwistości opornych na leczenie,
  • zespołów rozrostowych układu chłonnego,
  • zaburzeń związanych z brakiem funkcji enzymów,
  • dziedzicznych zaburzeń układu immunologicznego,
  • niektórych chorób genetycznych,
  • nowotworów złośliwych nerek i piersi,
  • zespołów mieloproliferacyjnych.

Dodaj komentarz