Implanty zębowe

Implanty zębowe są jedną z najnowocześniejszych i najbardziej naturalnych rozwiązań w przypadku, gdy komuś brakuje zęba lub zębów. Z wyglądu jest to nieduża, metalowa śrubka, która zostaje wszczepiona w kość szczęki, przez co zastępuje korzeń zęba. Jest na niej montowana korona ceramiczna bądź porcelanowa. Jej barwę spokojnie można dopasować do naturalnego odcienia naszych zębów. Czym są implanty zębowe i jak wygląda ich zakładanie? Jakie są zalety implantów zębowych?

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to elementy, które zastępują korzeń utraconego zęba. Wszczepia się je w kość żuchwy albo szczęki. Zabieg jest wykonywany przez specjalistę chirurga stomatologa. Po wszczepieniu implantów można wykonać uzupełnienie protetyczne, mające za zadanie imitować naturalne zęby pacjenta. W zależności od jednostkowych uwarunkowań danej osoby uzupełnienie może stanowić most, korona bądź pełna rekonstrukcja zgryzu.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe są niezwykle trwałe oraz solidne. Z wyglądu łudząco przypominają nasze naturalne zęby. Oprócz tego rekonstrukcja nie wymaga naruszania pozostałych zębów (co dzieje się np. przy wykonywaniu mostów uzupełniających braki w uzębieniu). Dodatkowo, implanty zapobiegają zanikowi kości, gwarantując odpowiednie rozłożenie obciążeń. Dzięki implantom zębowym:
– uzyskasz naturalny, zdrowy wygląd. Funkcjonują one bowiem i wyglądają jak naturalne zęby
– osiągniesz trwałe, umocowane na stałe uzupełnienie, które będzie odtwarzało braki w uzębieniu
– otrzymasz wysoki komfort, którego nie odróżnisz od naturalnych zębów
– szybko wrócisz do aktywności zawodowej
– uchronisz się przed zanikiem kości, stymulują one bowiem tkankę kostną, co pozwala na zachowanie naturalnych rysów twarzy
– pozbędziesz się niewygody, która wiąże się z luźnymi, nieodpowiednio dopasowanymi protezami
– nie będziesz musiał szlifować zdrowych sąsiednich zębów – jak przy mostach protetycznych
– spokojnie będziesz mógł spożywać ulubione pokarmy bez jakichkolwiek ograniczeń.

Zakładanie implantów zębowych

Na zakładanie implantów zębowych składają się trzy etapy. Pierwszy z nich to wszczepianie implantu. Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na wywierceniu odpowiedniego otworu w kości, by móc wkręcić tam implant. Całość jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym bądź w pełnej narkozie. Trwa to od 30 minut do 2 godzin. Nie trzeba się obawiać, bowiem implant jest niewidoczny w jamie ustnej. Implant jest traktowany jako integralna część dziąsła.
Kolejnym etapem jest wszczepienie śruby gojącej. Na tym etapie dochodzi do odsłonięcia implantu i wkręcenia śruby gojącej. Kiedy implant się ustabilizuje i zintegruje z kością, to dojdzie do jego odsłonięcia. Wówczas wkręca się śrubę gojącą, która ma za zadanie przyspieszyć proces gojenia się błony śluzowej, a także wymodelować kształt dziąsła. Po upływie 14 dni wykonuje się uzupełnienie protetyczne.
Na koniec następuje zamocowanie sztucznego zęba. Najpierw pacjent ustala z lekarzem kolor przyszłej korony. Potem przykręcony zostaje łącznik do implantu i jeśli połączenie jest stabilne, to mocuje się koronę protetyczną.

Więcej o implantach zębowych znajdziecie u www.ziemlewski.pl .

Dodaj komentarz