Czy rękawice neoprenowe są niezbędne do morsowania?

Gdy nadchodzi jesień, większość z nas najchętniej zapadłaby w letarg i nie ruszała się nigdzie aż do wiosny. Nie wszystkich to jednak dotyczy – niektórzy postanawiają wykorzystać zimno w nietypowy, według postronnych wręcz drastyczny, sposób. Chodzi oczywiście o morsów – ludzi którym niestraszna kąpiel w lodowatym morzu. Którzy z własnej woli zanurzają się w przerębli, gdy inni, opatuleni po uszy, patrzą z niedowierzaniem. W jaki sposób potrafią się zanurzyć w lodowatym morzu, czy jeziorze bez szkody?

Jak zacząć morsować?

Morsowanie, wbrew pozorom, może uprawiać niemal każdy. Niewiele jest przeciwwskazań do jego uprawiania, chociaż przed rozpoczęciem przygody z zimowymi kąpielami zaleca się wizytę u lekarza. Mimo to, na wiele przypadłości, takich jak choroby stawów, morsowanie działa zbawiennie.

By prawidłowo uprawiać morsowanie nie trzeba wielkiej filozofii. Wystarczy trzymać się paru wskazówek:
• Nie pływaj sam – niech zawsze ktoś cię asekuruje, nawet z brzegu.
• Rozpocznij rozgrzewką – niezbyt długą, wystarczy krótka przebieżka, bądź kilka pajacyków by się rozgrzać.
• Wchodź do wody stanowczo i powoli – szybkie zanurzenie grozi szokiem termicznym, ale zbyt długie zwlekanie może skutkować chorobą.
• Nie mocz głowy i dłoni – załóż czapkę i rękawice, gdyż są to miejsca, przez które tracimy największą ilość ciepła. Warto zainwestować w rękawice neoprenowe, gdyż stanowią dobrą osłonę przy zanurzeniu.
• Nie przebywaj w wodzie zbyt długo – kąpiel morsa zwykle nie trwa dłużej niż 4 minuty, a pierwszy raz to zazwyczaj kwestia kilkunastu sekund.
• Przygotuj ciepłe ubranie i termos – po wyjściu z wody powinieneś szybko się ubrać i ogrzać.

Co przygotować?

Do morsowania potrzebujemy przede wszystkim stroju kąpielowego, ręcznika i ciepłych ubrań na zmianę na brzegu. Poza tym przydadzą się nam czapka i rękawiczki, oraz buty wodoszczelne. Z podstawowego, koniecznego ekwipunku to wszystko.
Jeśli chodzi o rękawiczki, to idealnym wyborem okazują się być te wykonane z pianki (neoprenu). Pozwolą one jednocześnie zachować ciepło i osłonią przed wodą.

Czemu rękawice neoprenowe?

Mimo, że każdy z nas posiada zwykłe rękawiczki, z pewnością ciepłe i przytulne, to nie są one zbyt dobrze przystosowane do użytkowania w wodzie. Z pewnością nie są wodoszczelne, gdy je zanurzymy przestaną nam zapewniać ochronę przed zimnem. Teoretycznie rąk nie powinniśmy zanurzać… ale każdy wie że przypadki się zdarzają.
W przeciwieństwie do zwykłych, rękawice neoprenowe sprawdzą się niezależnie czy będziemy ich używać nad, czy pod wodą. Dzięki swojej budowie i wyjątkowemu materiałowi są one równocześnie wodoszczelne i termoizolacyjne. Pozwolą naszym rękom zachować ciepło niezależnie od warunków.
Gdy już jesteśmy gotowi, pozostaje nam ruszyć nad wodę. Zanurzenie się w lodowatym morzu, czy jeziorze, to coś czego nie da się opisać, trzeba po prostu to przeżyć.

Dodaj komentarz