Jak spokojnie przygotować się do świąt?

Coraz większymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Przygotowania do świąt to bardzo stresujący okres. Czeka nas mnóstwo obowiązków – zakupy, prezenty, sprzątanie, przygotowanie potraw świątecznych. Im bliżej świąt, tym bardziej ogarnia nas panika, że nie zdążymy ze wszystkim.

Są jednak sposoby, dzięki którym możemy spokojnie przygotować się do świąt i uniknąć niepotrzebnego stresu. Przede wszystkim należy odpowiednio zaplanować przygotowania. Najlepiej zaangażować w nie całą rodzinę.

Porządki świąteczne

Przecież nie wszystko musimy robić same. Trzepanie dywanów, mycie okien, odkurzanie za segmentami, które trzeba odsunąć to czynności, które może wykonać mężczyzna. Pamiętajmy, by porządków świątecznych nie odkładać na ostatnią chwilę. Możemy je zacząć dwa tygodnie przed świętami, a na koniec zostawić tylko wycieranie kurzu i odkurzanie.

W przygotowania zaangażujmy też dzieci. Dla dzieci święta to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Dzieci mogą być dobrymi pomocnikami w kuchni. Starsze dzieci na pewno chętnie pomogą też w zakupach i w porządkach świątecznych.

Zakupy

Zanim wyruszymy na świąteczne zakupy, zaplanujmy menu i zróbmy listę potrzebnych produktów. Wprawdzie tłumów w sklepach i kolejek w kasach nie da się uniknąć, ale jeśli na zakupy przyjdziemy z listą, będziemy mieć pewność, że sprawniej zrobimy zakupy i o niczym nie zapomnimy.

Prezenty świąteczne

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są prezenty. Z ich zakupem nie należy czekać do ostatniej chwili. Gdy po prezenty pod choinkę wybierzemy się nieco wcześniej, tuż przed świętami nie będziemy zaprzątać sobie nimi głowy, zaoszczędzimy sobie stresu, niepotrzebnych nerwów, a także pieniędzy.

Dekorowanie domu

Ubieranie choinki, dekorowanie mieszkania oraz domu na zewnątrz to nie tylko obowiązek, ale też świetna zabawa. Dzieci zazwyczaj nie mogą się doczekać, kiedy w domu stanie choinka i kiedy będą mogły założyć na nią ozdoby. Sprawdźmy tylko zawczasu, czy światełka choinkowe działają i czy nie trzeba dokupić bombek. Warto zaangażować dzieci w przygotowanie własnoręcznych ozdób choinkowych.

Przygotowanie potraw świątecznych

Przygotowywania potraw wigilijnych i świątecznych nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Pierogi czy uszka można zamrozić, a w wigilię tylko je ugotować. Jeżeli święta mamy spędzić w większym gronie, podzielmy się z rodziną przygotowaniem potraw i wypieków świątecznych. Jeżeli każdy z gości przywiezie choć jedną rzecz, zostanie nam mniej do zrobienia.

Dodaj komentarz