Dlaczego magnez jest potrzebny? Nadmiar i niedobór magnezu

Magnez ma wpływ na wydolność układów w organizmie człowieka. O czym świadczy jego nadmiar lub niedobór?

Dlaczego magnez jest potrzebny?

Magnez pełni wiele ważnych funkcji, ponieważ ma właściwości kształtujące błonę komórkową i elementy tkanek oraz wpływa na wydolność poszczególnych układów w organizmie człowieka. Bierze także udział w syntezie kwasów tłuszczowych, dlatego zaleca się go osobom otyłym do wspomagania redukcji wagi.

Ten niepozorny pierwiastek rozkurcza też mięśnie i zmniejsza ciśnienie krwi, dlatego jest pomocny w leczeniu miażdżycy i arytmii. Znane jest także jego dobroczynne działanie na stres, ponieważ relaksuje i odpręża. Reguluje również częstotliwość pojawiania się skurczy w okresie ciąży, zapobiegając poronieniu i przedwczesnemu porodowi.

Magnez można przyjmować w postaci suplementów, dostępnych w aptece bez recepty. Jednak dawki, zwłaszcza jeśli pierwiastek przyjmują kobiety w ciąży, zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą.

Niedobór magnezu

Jeśli w organizmie człowieka poziom magnezu spadnie poniżej wartości 0.7 mmol/l, mówi się o zjawisku hipomagnezemii. U osób z niedoborem tego pierwiastka występuje nadmierna kurczliwość mięśni, która nasila się w porze nocnej. Powoduje to problemy z zasypianiem oraz zaburzenia pamięci i koncentracji w wyniku braku snu. Zmęczenie może też nasilać stany depresyjne.

W okresie ciąży niedobór magnezu może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem, dlatego kobiety ciężarne powinny suplementować ten pierwiastek w dawkach ustalonych z lekarzem. Dzienna porcja magnezu w takim przypadku nie powinna przekraczać 1000 mg na dobę. Stosuje się go w połączeniu z witaminą B6, co ułatwia jego wchłanianie.

Nadmiar magnezu

Nadmiar magnezu, to inaczej hipermagnezemia. Pojawia się w momencie, gdy stężenie pierwiastka w organizmie jest większe niż 1 mmol/l. W tym okresie zjawisko przebiega bezobjawowo, dolegliwości wynikające z nadmiaru magnezu pojawiają się przy stężeniu wyższym niż 2 mmol/l. Objawy hipermagnezemii to zazwyczaj wysypka i biegunka, ponieważ nadmiar magnezu ma działanie przeczyszczające. Bardzo wysokie stężenie tego pierwiastka w organizmie może doprowadzić do zatrzymania akcji serca lub całkowitego porażenia mięśni. To także jeden z symptomów chorób nerek albo jelit. Wysoki poziom magnezu można usunąć dzięki lekom moczopędnym.

Poziom magnezu w organizmie można zbadać na dwa sposoby: wykonując badanie laboratoryjne z krwi lub poprzez tzw. test obciążenia, który robi się tylko w warunkach szpitalnych. Test jest pomocny w określeniu ilości wydalanego magnezu przez organizm – wynik przekraczający 80% wydalonego magnezu świadczy o niedoborze tego pierwiastka.

Dodaj komentarz