Wydzielina z pochwy: o czym świadczy jej kolor?

Ludzki organizm produkuje wiele naturalnych wydzielin, które są niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania i przystosowania do środowiska naturalnego. Mogą one np. chronić lub nawilżać błony śluzowe. Okazuje się także, że jakość wydzielin ludzkiego organizmu może wyraźnie zaalarmować o dotykającej nas chorobie.

Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i niezbędnym do normalnego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Dzięki niej pochwa się oczyszcza. Podczas trwania cyklu wydzielina nieco się zmienia ze względu na działające na nią hormony. Po menstruacji prawie jej nie ma, w momencie owulacji natomiast jest obfita, ciągliwa i dość rzadka. Potem znów się zagęszcza. Dzięki tym zmianom kobieta może śledzić przebieg swojego cyklu miesiączkowego. Zdrowa wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu i jest raczej przejrzysta. Jeśli zmieni się znacząco jej kolor lub zapach, jest to sygnał świadczący o stanie chorobowym.

O czym świadczy kolor wydzieliny?

Jeśli wydzielina z pochwy znacząco zmieni kolor, konsystencję i ilość, mówimy wtedy o upławach. Zmiany te zachodzą pod wpływem stanu zapalnego, który rozwija się w organizmie kobiety. Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, pojawiają się obfite, szarobiałe upławy. Często wtedy dochodzi także problem rybiego zapachu, który się z nich wydobywa. Z kolei przy infekcjach grzybiczych wydzielina bywa często biała, gęsta i ma konsystencję twarożku. W obu przypadkach upławom może towarzyszyć dokuczliwe swędzenie pochwy.

Jak chronić się przed infekcjami?

Infekcje intymne pojawiają się w różnych sytuacjach. Osłabioną barierę ochronną organizmu kobiety mogą zaatakować grzyby lub bakterie w czasie problemów ginekologicznych, po antybiotykoterapii lub w wyniku niewłaściwego dbania o higienę intymną. W razie poważnych problemów oczywiście należy zwrócić się po pomoc do lekarza ginekologa, który dobierze odpowiednie leki przeciwgrzybiczne lub przeciwbakteryjne. Jednak na co dzień warto stosować profilaktykę, czyli zadbać o sporą dawkę ruchu, przewiewną bieliznę i ubrania, unikać publicznych toalet, basenu oraz wspólnych środków higienicznych typu ręcznik. Do mycia okolic intymnych należy używać specjalistycznych kosmetyków do tego przeznaczonych. I przede wszystkim, warto postawić na probiotyki. Jeden z dostępnych na rynku – Invag – zawiera szczepy bakterii kwasu mlekowego, dostosowane specjalnie do flory bakteryjnej Polek. Więcej o tym na stronie invag.pl.

Dodaj komentarz