Rodzaje rękawiczek stosowanych w salonach kosmetycznych

Rękawiczki w salonach kosmetycznych są podstawą – każdy zabieg powinien być wykonywany w jednorazowych rękawiczkach ochronnych. Poza tym chronią one także przed zabrudzeniami i składnikami chemicznymi różnych preparatów. Do wyboru jest wiele rodzajów – m.in. rękawiczki lateksowe, nitrylowe, winylowe oraz bezpudrowe. Wyjaśniamy, czym się różnią.

Wybór rękawiczek ochronnych stosowanych w codziennej pracy stylistki paznokci odgrywa bardzo ważną rolę. Podczas wykonywania manicure’u lub pedicure’u to właśnie ręce są najbardziej narażone na kontakt z różnymi zarazkami. Odpowiednie rękawiczki powinny chronić m.in. przed zabrudzeniami, wirusami czy bakteriami, a także być elastyczne, trwałe, odporne na uszkodzenia i rozciąganie. Najważniejsze jednak, aby dawały najwyższą gwarancję bezpieczeństwa.

Materiał i rozmiar

Rękawiczki kosmetyczne mogą być wyprodukowane z różnego materiału, a jego właściwości zwykle oddziałują na komfort pracy – podobnie jak ich rozmiar. Zbyt duże lub za małe utrudniają swobodę ruchu, a zatem również wykonywanie zabiegu. Sprawność manualna w pracy kosmetyczki to podstawa, gdyż od niej zależy precyzja pracy.

Decydując się na rękawiczki do manicure’u, nie kierujmy się jedynie ceną. Produkty słabej jakości łatwo ulegają uszkodzeniom, np. przecięciu, a wtedy można stracić czas, nerwy, pieniądze, a nawet zdrowie. Poniżej podpowiadamy, jaki jest wybór wśród rękawiczek ochronnych dostępnych na rynku.

Rękawiczki lateksowe

To jeden z najpopularniejszych rodzajów rękawiczek ochronnych. Rękawiczki lateksowe zmniejszają ryzyko zakażenia, chronią przed bakteriami, zabrudzeniami, detergentami i preparatami stosowanymi w trakcie wykonywania zabiegów. Ich zaletami są m.in. elastyczność i wytrzymałość – co więcej, są wyjątkowo wygodne.

W ich składzie znajduje się jednak białko (konkretnie w roztworze kauczuku, z którego są produkowane) będące częstym alergenem – wtedy odpowiednie będą rękawiczki bezpudrowe, nitrylowe lub winylowe.

Rękawiczki bezpudrowe i z pudrem

W ich składzie nie ma proszku skrobi kukurydzianej, dlatego są miękkie i znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Z kolei wersja z pudrem jest łatwiejsza do założenia.

Oferowane przez nas rękawiczki bezpudrowe mają obniżoną ilość białek i są tolerowane przez większość osób. To w dużym stopniu zmniejsza nieprzyjemne reakcje dłoni.

Rękawiczki winylowe

Zapewniają skórze ochronę przed uszkodzeniami, bakteriami, detergentami, zabrudzeniami i szkodliwymi substancjami. Jeśli jesteśmy alergikami i nie możemy stosować rękawiczek lateksowych, będą odpowiednim wyborem.

Rękawiczki winylowe wykonuje się z popularnego PCV. Są bardzo wytrzymałe i odporne, gdyż winyl świetnie chroni np. przed środkami chemicznymi. Ich wadą może być jednak niższa elastyczność niż w przypadku rękawic lateksowych, co trzeba wziąć pod uwagę.

Rękawiczki nitrylowe

Rękawiczki nitrylowe charakteryzują się trwałością – są wyjątkowo odporne na przebicie, przecięcie, a także rozciąganie. Wykonane są z syntetycznego tworzywa, które nie wywołuje reakcji alergicznych.

Są jednak delikatniejsze niż lateksowe, co ma swoje wady i zalety. Na pewno warto je docenić za większe „czucie” w palcach. Mimo że są również stosunkowo odporne na rozdarcia czy ścieranie, lateksowe są bardziej wytrzymałe.

Które wybrać?

Wybór konkretnych rękawic zależy od wielu czynników, ale także naszych upodobań. Musimy zdecydować, czy zależy nam na wyjątkowej wytrzymałości, czy może elastyczności i „czuciu”. Pamiętajmy jednak, że są one niezwykle ważne, dlatego też należy używać jedynie rękawiczek wysokiej jakości.

Rękawice foliowe wykonane z polietylenu są tylko ochroną podczas zabiegów niskiego ryzyka i nie będą skutecznym zabezpieczeniem. Pamiętajmy też, aby zanieczyszczone rękawiczki wyrzucać do pojemników na odpady medyczne.

Dodaj komentarz