Korzyści płynące z suplementacji potasu

Dlaczego warto suplementować potas? Czy hipokaliemia faktycznie jest taka groźna dla zdrowia i życia człowieka? A może to tylko kolejny chwyt marketingowy?
Potas to ważny składnik, którego nie może zabraknąć w naszej diecie. Czuwa nad prawidłowym przebiegiem wielu podstawowych funkcji życiowych. Jego niedobór może prowadzić do licznych powikłań oraz rozwoju chorób. Suplementacja pierwiastka to nie chwyt marketingowy, lecz w wielu sytuacjach konieczność. Aby potas dobrze się przyswajał, zalecane jest zażywanie wysokiej jakości preparatów, które zawierają bioaktywną formę pierwiastka, na przykład cytrynian potasu.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na potas jest ściśle uzależnione od wieku danej osoby. Jak w większości przypadków mniejszą ilość pierwiastka potrzebują niemowlęta, które otrzymują go wraz z mlekiem, większe zapotrzebowanie będą zaś wykazywały organizmy osób dorosłych. Zwiększony popyt na potas pojawia się między innymi u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Nie ma ogólnie przyjętych norm pierwiastka w diecie, które mogłyby zapobiegać rozwojowi negatywnych konsekwencji spowodowanych jego niedoborem. Określono jedynie dzienne zapotrzebowanie potasu u ludzi z wyszczególnieniem na kategorie wiekowe. Zgodnie z nimi popyt organizmu na ten cenny składnik kształtuje się następująco:

 • niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia – 400 mg,

 • niemowlęta od 6. miesiąca życia do 1. roku życia – 700 mg,

 • dzieci (1 – 3 lata) – 2400 mg,

 • dzieci (4 – 6 lat) – 3100 mg,

 • dzieci (7 – 9 lat) – 3700 mg,

 • dzieci (10 – 12 lat) – 4100 mg,

 • młodzież oraz dorośli – 4700 mg,

 • kobiety w okresie karmienia piersią – 5100 mg.

Kiedy sięgnąć po suplement diety z potasem?

U zdrowych osób, w przypadku których dieta jest bogata w ten pierwiastek, niedobór potasu występuje niezwykle rzadko. Hipokaliemia może pojawić się u pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe (m.in. nadciśnienie tętnicze), przyjmujących środki moczopędne oraz nasercowe. Niektóre leki mogą zwiększyć wydalanie potasu wraz z moczem, dlatego też, jeżeli musimy je przyjmować, zalecane jest systematyczne kontrolowanie stężenia poziomu pierwiastka we krwi. Hipokaliemia ma miejsce, gdy poziom ten spada poniżej 3,5 mmol/l. Przyczyną niedoboru potasu mogą być również częste biegunki, wymioty, stosowanie preparatów przeczyszczających, choroby jelit oraz zatrucia pokarmowe.

Kiedy powinniśmy sięgnąć po suplement diety z potasem? Gdy zauważymy poniższe objawy, a badanie krwi potwierdzi jego niedobór w organizmie. Oto najczęściej spotykane symptomy hipokaliemii:

 • senność,

 • uczucie osłabienia,

 • zaburzenia pracy serca,

 • apatia,

 • drżenie mięśni,

 • mrowienie kończyn,

 • obrzęki kończyn dolnych.

Bagatelizowany niedobór potasu może nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca oraz miażdżycę.

Gdy zostanie u nas zdiagnozowana hipokaliemia, powinniśmy rozpocząć zażywanie potasu. Nie należy jednak decydować się na pierwszy lepszy suplement diety. Niektóre zawierają formy pierwiastka, które przyswajają się lepiej, a inne gorzej. Wśród wysoko biodostępnej postaci związku wyróżnia się cytrynian potasu. Ten składnik aktywny znajduje się między innymi w wysokiej jakości suplemencie diety marki Cheers o nazwie Potassium. Nie tylko pomaga w walce z hipokaliemią, ale również wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, właściwą pracę mięśni, poprawne funkcjonowanie systemu nerwowego oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu. Cytrynian potasu w suplemencie Potassium to aż 260 mg wysokiej jakości pierwiastka zawartego w jednej kapsułce.

Sprawdź potas organiczny marki Cheers.

Dodaj komentarz