Jaka przedtreningówka dla fighterów?

W treningu kardio lub siłowym, wytrzymałość i skupienie pełnią ważną rolę, ale w sportach walki są wszystkim. Z tego powodu zapewnienie organizmowi energii koniecznej do przetrwania intensywnego treningu jest kluczowe. Z pomocą przychodzi przedtreningówka – suplementacja przed treningiem, która pozwala na wyciśnięcie z siebie stu procent!

Dlaczego przedtreningówka jest ważna?

Każdy, kto wszedł na siłownię przynajmniej raz, zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie ćwiczeń mięśnie zaczynają zwyczajnie odmawiać posłuszeństwa. Moment ten, określany przez biegaczy jako “zderzenie z murem”, dla wielu oznacza koniec treningu. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po zestaw suplementów zatrzymujących uczucie zmęczenia – jednym słowem: przedtreningówkę. Fakt, że mięśnie odmawiają posłuszeństwa nie oznacza bowiem, że w organizmie nie ma już zmagazynowanych zapasów energii. Sygnały odbierane jako zmęczenie mięśniowe oznaczają z reguły, że wyczerpane zostały pokłady glikogenu, a organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej.

Przedtreningówka kumite pozwala nie tyle na “przebicie się przez mur”, co przeskoczenie go. Organizm pozostaje pobudzony nawet po długim, intensywnym wysiłku, a motywacja do ćwiczeń utrzymuje się na wysokim poziomie. Pozwala to na kontynuowanie treningu, co ma szczególne znaczenie w sportach walki, gdzie redukcja masy ciała przed klasyfikacją do grupy wagowej potrafi przesądzić o wyniku w zawodach. Suplementacja przed treningiem to jednak nie tylko sposób na szybsze i efektywniejsze zrzucenie kilogramów – z przedtreningówki kumite dla fighterów korzysta się powszechnie również podczas treningu siłowego i technicznego. Wyciśnięcie każdej minuty to szansa na wyćwiczenie lepszej pamięci mięśniowej, a także rozwinięcie kluczowych dla dyscypliny partii.

Jakie suplementy wchodzą w skład przedtreningówki?

Najważniejszym z suplementów zażywanych przed treningiem jest beta alanina, czyli składnik odpowiedzialny za regulację poziomu karnozyny w mięśniach, a co za tym idzie – zdolność buforową. Sama karnozyna jest dipeptydem, w skład którego wchodzi beta alanina i l-histydyna. Suplementacja czystą karnozyną jest jednak nieefektywna, ponieważ efekty jej działania odczuwalne są dopiero po rozłożeniu na czynniki podstawowe. O ile l-histydyna jest składnikiem występującym powszechnie w diecie, niedobory beta alaniny wśród osób ćwiczących są najczęstszym czynnikiem limitującym dalszy trening.

Dobra przedtreningówka powinna zawierać również składniki znane między innymi z napojów energetyzujących – kofeinę, taurynę oraz witaminy z grupy B. Kofeina, najpopularniejszy i najsilniejszy z legalnych w Polsce środek pobudzający i lipolityczny (przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej), zapewnia nieocenione wsparcie energetyczne, a także, co szczególnie docenił niejeden fighter, podnosi próg bólu. W bezpośrednią interakcję z nią wchodzi tauryna, która przyspiesza metabolizm węglowodanów, regulując przy tym gospodarkę insulinową wewnątrz tkanek. Aby trening na pełnych obrotach nie stanowił zagrożenia, warto wybrać zestaw suplementów zawierający elektrolity: magnez, wapń, sód, potas oraz chlor. Ich właściwości izotoniczne regulują gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu nawet najcięższy trening nie spowoduje ryzyka odwodnienia.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz