Grzybica pochwy i jej leczenie – jak pozbyć się przewlekłych stanów zapalnych?

Zapalenie grzybicze pochwy wywołują drożdżaki z rodzaju Candida, stąd też ten typ infekcji intymnej nazywany jest często kandydozą lub drożdżycą pochwy. Bardziej narażone na nią są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, mające obniżoną odporność, będące po antybiotykoterapii, chorujące na cukrzycę lub brzemienne.

Objawy grzybicy pochwy

Jednym z głównych objawów kandydozy jest uporczywe swędzenie pochwy. Poza nim stwierdzane jest czasami również pieczenie podczas oddawania moczu. W połączeniu z serowatymi upławami o charakterystycznym, drożdżowym zapachu daje nam dużą pewność, że mamy do czynienia z grzybicą. Jeżeli naturalna wydzielina pochwy staje się mniej obfita i jest grudkowata, nie możemy dłużej zwlekać – należy natychmiast zgłosić się na wizytę u ginekologa.

Leczenie grzybicy pochwy

Jakkolwiek jedną z przyczyn powstawania grzybicy pochwy jest antybiotykoterapia, w leczeniu drożdżycy stosuje się także antybiotyk – z tym że działający tylko na grzyby, pozostając obojętnym dla bakterii. Świetnie sprawdza się nystatyna, która uszkadza błony komórkowe grzybów co prowadzi do ich śmierci. W większości przypadków stosuje się także dopochwowo globulki i maści zawierające klotrimazol. W szerokim zakresie podaje się też probiotyki, które odbudowują i utrzymują właściwą florę bakteryjną pochwy, jak np. te z serii Provag. Bardzo ważne jest również utrzymanie odpowiedniej diety, ponieważ grzyby lubią cukier i nadmierne spożywanie wszelkich słodyczy to jak proszenie się o kłopoty. Szczególnie cukry proste są doskonałą pożywką dla drożdży. Warto, zamiast nich przyjmować produkty, które wspomagają naszą walkę z kandydozą. Należą do nich przede wszystkim artykuły o wysokiej zawartości pałeczek kwasu mlekowegojogurty naturalne, kefir, zsiadłe mleko. W celu utrzymania kwaśnego odczynu w pochwie można zasilić dietę kiszoną kapustą i ogórkami. Nie wolno jednak w jednym posiłku łączyć zsiadłego mleka z kiszoną kapustą – efekt co prawda będzie szybki, ale raczej nie taki, o jaki nam chodziło.

Co więcej?

Czasem problem powraca wielokrotnie w ciągu roku. Mówimy wtedy o grzybicy przewlekłej albo zakażeniu wtórnym, nawracającym. Ważne jest, by poddać się kuracji razem z partnerem, by wzajemnie się potem nie infekować.

Dodaj komentarz