Soczewki kontaktowe – czy pływanie w soczewkach w basenie jest bezpieczne?

Soczewki kontaktowe pozwalają na swobodne wykonywanie różnego rodzaju aktywności sportowej, także w basenie. Woda basenowa jest niestety siedliskiem szkodliwych dla oczu drobnoustrojów, dlatego aby chronić wzrok przed ich działaniem, należy zakładać okularki pływackie.

Jakie zagrożenie niesie za sobą pływanie w soczewkach kontaktowych?

Nowoczesne soczewki kontaktowe wykonane są z lekkich silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzują się wysokim nawodnieniem i tlenoprzepuszczalnością. Soczewki nie wypadają z oczu, a także są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu pozwalają na swobodne korzystanie z ulubionych aktywności fizycznych, nie tylko na sali treningowej i świeżym powietrzu, ale i w wodzie.

Pływanie w soczewkach budzi wątpliwości ze względu na to, że woda w basenie jest siedliskiem szkodliwych dla oczu drobnoustrojów, zwłaszcza pierwotniaków Acanthamoeba, które wywołują pełzakowate zapalenie rogówki. Schorzenie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia gałki ocznej, gdyż prowadzi do utraty przezroczystości rogówki, która w rzadkich przypadkach może przyczynić się nawet do utraty wzroku. Szkodliwe drobnoustroje łatwiej osadzają się na powierzchni soczewki, przez co ryzyko infekcji wzrasta, jednak aby je zminimalizować, wystarczy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Soczewki kontaktowe na basenie a środki ostrożności

Do rozwoju schorzenia, takiego jak pełzakowate zapalenie rogówki, dochodzi, gdy soczewka miała kontakt z wodą. Aby ochronić oczy przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów znajdujących się w basenie, wystarczy założyć okularki pływackie. Dzięki specjalnym okularom woda nie dostanie się do oczu, a co za tym idzie żadne bakterie, wirusy i grzyby nie zagrożą ich zdrowiu.

Soczewki kontaktowe na basen – jakie wybrać?

W trosce o higienę oraz zdrowie oczu do pływania najlepiej zakładać soczewki jednodniowe. Jest to produkt, który nie wymaga pielęgnacji i codziennego czyszczenia, dzięki czemu jest bardziej higienicznym rozwiązaniem, w porównaniu, np. z soczewkami miesięcznymi. Zdjęcie soczewek kontaktowych z oczu bezpośrednio po opuszczeniu pływalni i założenie nowych ze sterylnego opakowania zmniejsza ryzyko rozwoju niebezpiecznych schorzeń.

Dodaj komentarz