Drabinka gimnastyczna – sprzęt do ćwiczeń dla dorosłych i dzieci

Gdy wchodzimy do sali gimnastycznej, od razu rzucają nam się w oczy drabinki gimnastyczne. Choć ćwiczenia na drabinkach kojarzą nam się główne z lekcjami wychowania fizycznego w szkole, to drabinki jako sprzęt do ćwiczeń posiadają wiele zalet.

Zalety ćwiczeń na drabince gimnastycznej

Przede wszystkim jest to doskonała forma rozgrzewki. Treningi na drabinkach gimnastycznych pozwalają też wzmocnić mięśnie i stawy oraz ukształtować gibkość. Podczas treningu na drabince gimnastycznej można zaangażować do pracy niemal wszystkie partie mięśni.

Drabinka gimnastyczna to sprzęt do ćwiczeń wzmacniających, rozciągających oraz korekcyjnych. Na drabinkach ćwiczyć mogą osoby w każdym wieku. Można przeprowadzać na nich rozgrzewkę przed uprawianiem różnych dyscyplin sportowych. W ramach rozgrzewki można wykonywać np. skłony z jedną nogą na szczebelku, wymachy nóg, przyciąganie i odchylanie tułowia od drabinki.

Zakres ćwiczeń wykonywanych na drabince jest bardzo szeroki – zwisy, półzwisy, stanie na rękach, brzuszki, grzbiety, ćwiczenia typowo korekcyjne – to tylko niektóre propozycje ćwiczeń, spośród których każdy znajdzie ćwiczenia odpowiednie dla siebie. Treningi na drabince gimnastycznej nie są monotonne, można je urozmaicać wykonując różnorodne ćwiczenia i ich kombinacje. Co więcej drabinka gimnastyczna może zastąpić także treningowego partnera.

Ćwicząc na drabince można przeprowadzać trening ogólnorozwojowy wpływający pozytywnie na sprawność i kondycję fizyczną. Bardzo ważną zaletą drabinek gimnastycznych jest możliwość wykonywania ćwiczeń pozwalających zadbać o prawidłową postawę ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które bardzo chętnie korzystają z drabinek. Oprócz rozwijania takich cech, jak zręczność, gibkość, sprężystość ćwiczenia na drabince przyczyniają się także do szybszego rozwoju intelektualnego. Wymagają koncentracji, szybkiego myślenia, sprawnego podejmowania decyzji.

Drabinka to też idealny sprzęt do wykonywania ćwiczeń akrobatycznych i równoważnych. Wszystkie ćwiczenia należy starać się wykonywać prawidłowo i dbać o bezpieczeństwo.

Dużą zaletą drabinki gimnastycznej jest możliwość zamontowania jej w wielu miejscach. Drabinka jest płaska i wysoka, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. By ją przymocować, potrzebujemy jedynie ściany. Z powodzeniem można zamontować drabinkę we własnym mieszkaniu.

Dodaj komentarz