Czy soczewka kontaktowa może dostać się za gałkę oczną?

Soczewki kontaktowe to wygodna metoda korekcji różnych wad wzroku. Wybór wykonany jest z lekkich hydrożelowych materiałów, które łatwo i szybko aplikuje się na oku. W czasie użytkowania soczewek często pojawia się obawa przed tym, że soczewka dostanie się za gałkę oczną. Okazuje się, że jest to fizycznie niemożliwe.

Stabilność soczewki kontaktowe na oku

Soczewki kontaktowe, np. marki Ultraflex, to sposób na wygodną i efektywną korekcję wad wzroku. Wyrób medyczny wykonany jest z delikatnego i lekkiego materiału hydrożelowego, który aplikuje się bezpośrednio na oko. Soczewki mogą przesunąć się na powierzchni oczu bądź z nich wypaść, jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Obawa przed tym, że delikatny materiał szkła kontaktowego dostanie się za gałkę oczną jest nieuzasadniona. Ludzkie oko posiada bowiem specjalną barierę ochronną, która pokrywa przednią część gałki ocznej, co całkowicie uniemożliwia przemieszczenie się soczewki w jej tylną powierzchnię. Zdarzają się sytuacje, że soczewka dostanie się pod górną powiekę, ale jej wyjęcie nie stwarza żadnych problemów.

Soczewki kontaktowe a bezpieczeństwo

Soczewki korekcyjne są bezpieczne dla oczu, pod warunkiem, że zostały one dobrane w gabinecie okulistycznym. Profesjonalne badanie wzroku pozwala ocenić nie tylko rodzaj wady i jej natężenie, ale również ogólny stan zdrowia oczu, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Okulista w trakcie przeprowadzanych badań dobiera również parametry soczewek, takich jak: promień krzywizny bazowej czy średnicę, co zagwarantuje nie tylko bezpieczne, ale i wygodne użytkowanie szkieł kontaktowych.

Bezpieczna pielęgnacja soczewek kontaktowych

Soczewki miesięczne czy dwutygodniowe wymagają codziennego oczyszczania specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Regularne mycie szkieł kontaktowych zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień czy infekcji, na skutek dostania się do oczu, za ich pośrednictwem, szkodliwych zanieczyszczeń czy bakterii. Aby użytkowanie soczewek było bezpieczne, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę. Zakładanie i zdejmowanie soczewek należy wykonywać zawsze czystymi i osuszonymi dłońmi, najlepiej niestrzępiącym się ręcznikiem.

Dodaj komentarz