Choroby tarczycy – dlaczego odchudzanie staje się tak trudne?

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi, który syntetyzuje hormony regulujące metabolizm. Mowa o T3 i T4, czyli trójjodotyroninie i tyroksynie. Hormony tarczycy regulują przebieg reakcji metabolicznych i warunkują funkcjonowanie wszystkich organów i układów.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy diagnozowane są obecnie bardzo często. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy powodują odpowiednio zbyt niski lub zbyt wysoki poziom hormonów tarczycy, a to może spowolnić lub nadmiernie pobudzić tempo metabolizmu. Nietrudno domyśleć się, że odbija się to na masie ciała. Czy odchudzanie w chorobach tarczycy zawsze musi stanowić problem?

Choroba Hashimoto – nadwaga to jej podstawowy objaw

Nadwaga w Hashimoto to jeden z najważniejszych objawów niedoczynności tarczycy. Nadmierna masa ciała jest konsekwencją spowolnienia przemian metabolicznych, ale także zmęczenia i senności, które nie sprzyjają aktywnemu trybowi życia. Osoby chorujące na Hashimoto bardzo często podejmują próby odchudzania, które kończą się niepowodzeniem. To dlatego przyjęło się uważać, że choroba Hashimoto nierozerwalnie wiąże się z nadwagą. A przecież nawet osoby dotknięte niedoczynnością tarczycy mogą cieszyć się nienaganną sylwetką.

Leczenie choroby Hashimoto polega na stosowaniu syntetycznych hormonów tarczycy przyjmowanych doustnie, ale równie ważna jest zmiana trybu życia. Każdy pacjent otrzymuje ogólne zalecenia żywieniowe – choć nie każdy jest w stanie im podołać. Dlatego warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Hashimoto to choroba wymagająca wprowadzenia diety z kilku powodów. Najbardziej oczywistym jest chęć zachowania nienagannej sylwetki, ale właściwie skomponowana dieta przynosi także wiele korzyści dla zdrowia:

– pomaga normalizować poziom glukozy we krwi i zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę

– ogranicza stan zapalny

– normalizuje poziomu cholesterolu we krwi

– wspomaga syntezę hormonów tarczycy

Dieta w Hashimoto powinna być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, w oparciu o wyniki badań i aktualny stan zdrowia – i to właśnie zapewniają wizyty u dietetyka.

Choroba Gravesa – Basedowa – jak wpływa na wagę?

Osoby dotknięte chorobą Gravesa – Basedowa, czyli najczęstszą postacią nadczynności tarczycy zazwyczaj zmagają się ze zgoła odmiennym problemem niż chorzy na Hashimoto. Nadczynności tarczycy i zbyt wysokiemu poziomowi hormonów tarczycy towarzyszy przyspieszenie metabolizmu i spadek masy ciała. Nadmierne chudnięcie dla wielu osób jest realnym problemem, gdyż prowadzić może do nadmiernego osłabienia organizmu i jego wyniszczenia (kacheksji). U niewielkiego odsetka chorych na nadczynność tarczycy zauważalny jest jednak wzrost masy ciała. Wynika to z bardzo nasilonego pobudzenia metabolizmu i przyjmowania bardzo dużych ilości kalorii – których organizm nie jest niekiedy w stanie spalać na bieżąco.

Bez względu na to, czy w nadczynności tarczycy doświadczysz chudnięcia, czy tycia – w każdym z tych przypadków warto udać się do dietetyka. Tu także dieta ma wymiar leczniczy, wspomagając terapię i normalizując poziom hormonów tarczycy. Zarówno choroba Hashimoto, jak i Gravesa – Basedowa mają charakter przewlekły i nie są chorobami uleczalnymi. Właściwy tryb życia sprzyja jednak złagodzeniu objawów choroby i ograniczeniu jej nawrotów. A dodatkowo zyskamy doskonałą sylwetkę oraz wzmocnimy skórę, włosy i paznokcie, kompleksowo dbając o nienaganny wygląd.

Dodaj komentarz