Słabe paznokcie – jakie są przyczyny?

Powszechnie uważa się, że dłonie to nasza wizytówka. Zadbana skóra oraz schludne paznokcie, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, nie tylko świadczą o zdrowiu, ale również pomagają w zrobieniu dobrego „pierwszego wrażenia” – i nie tylko pierwszego. Niestety wiele osób boryka się z rozdwajającą i słabą płytką paznokcia, co może być oznaką problemów zdrowotnych oraz skutkiem wielu innych czynników. Jakich?

Keratyna – budulec paznokci

Paznokcie to jedne z wytworów naskórka, a więc najbardziej zewnętrznej warstwy naszej skóry. Pełnią one przede wszystkim funkcję ochronną, m.in. przed działaniem czynników mechanicznych. Głównym budulcem paznokci, tak samo, jak włosów jest keratyna – strukturalne białko występujące w naszej skórze, nadające jej elastyczność i wytrzymałość. Przyczynami osłabienia paznokci mogą być:

  • Niedobór keratyny, witamin i minerałów
  • Zła dieta
  • Stresujący tryb życia
  • Niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, np. używanie metalowych pilniczków czy zmywaczy z acetonem
  • Częsty kontakt z wodą i detergentami

Aby pomóc swoim paznokciom w powrocie do dobrej kondycji warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, a więc wzbogacić dietę o nabiał, warzywa i owoce, zrezygnować natomiast z dużych ilości słodyczy i ograniczyć spożywanie tłustych potraw. Warto również nieco zwolnić tempo, aby zredukować poziom stresu, co korzystnie wpłynie zarówno na skórę, włosy, jak i paznokcie. Kluczowa jest jednak także pielęgnacja kosmetyczna – tutaj świetnie sprawdzą się preparaty z keratyną, pantenolem i solami wapnia, które wzmocnią i odżywią płytkę.

Odżywcze suplementy diety

Suplementy z grupy odżywczych, stosowane w celu poprawienia kondycji wytworów naskórka zwykle zawierają w sobie tzw. witaminę piękna – biotynę, która nie bez przyczyny nazwana została w ten sposób. Zawarte w niej cząsteczki siarki mają działanie ochronne, natomiast udział biotyny w syntezie cukrów, białek i tłuszczy skutkuje odżywieniem skóry, włosów i paznokci. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować pełnowartościowej diety i zdrowego stylu życia.

Dodaj komentarz