Przenośne koncentratory tlenu – wydajność i wygoda w terapii schorzeń układu oddechowego

Koncentratory tlenu to urządzenia, z których osoby z problemami oddechowymi mogą korzystać w domu. To zaawansowane akcesoria do terapii tlenowej, które stały się alternatywą dla przenośnych butli z gazem. Mimo skomplikowanej budowy i zasady działania są bardzo proste w obsłudze i w zasadzie samowystarczalne.

Koncentratory tlenu są urządzeniami, które umożliwiają chorej osobie prowadzenie bezpiecznej i skutecznej tlenoterapii w domu. Są bezpieczne i pozwalają na natychmiastowe ich zastosowanie przez pacjenta, po podłączeniu do prądu.

Jak działa koncentrator tlenu?

Najprościej ujmując koncentratory tlenu to urządzenia, które pobierają gaz z powietrza i kumulują z niego tlen, dostarczając go chorej osobie. Jak wiadomo czystego tlenu jest w powietrzu zaledwie 21%, a przy pomocy koncentratora chory może oddychać ponad 90% gazem. Jak to możliwe? Urządzenie rozpoczyna działanie po podłączeniu go do gniazdka i “wyłapuje” tlen za pomocą zastosowanych w nim sit molekularnych. W ten sposób nie ma potrzeby napełniania butli, które mają ograniczoną pojemność, a dodatkowo ich nabicie wymaga zastosowania odpowiedniej sprężarki czyli kolejnego skomplikowanego i specjalistycznego urządzenia.

Dziś tlenoterapia jest na tyle dostępna i bezpieczna, że wynajem koncentratorów tlenu prowadzą przychodnie, szpitale czy centra rehabilitacji. Urządzenie można również zakupić, z możliwością wyboru dodatkowego wyposażenia np. nawilżacza gazu (ten, który przechodzi przez sito molekularne jest bardzo suchy i może powodować uczucie drapania w gardle). Modele mają oczywiście różne parametry, ale ich zaletą jest to, że nie hałasują i mogą pracować przez wiele godzin bez konieczności serwisu.

Dla kogo są koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenu są przeznaczone głównie dla osób, które muszą korzystać z tlenoterapii. Urządzenia dają możliwość prowadzenia jej w domu. W ten sposób wszyscy, którzy chorują na raka płuc, astmę, zwłóknienie płuc, ale również mukowiscydozę czy niewydolność krążenia nie muszą przebywać w szpitalu. Domowe koncentratory zdecydowanie poprawiają komfort funkcjonowania.

Z kolei lekkie i niewielkich rozmiarów przenośne urządzenia pozwalają na stosowanie ich przez aktywnych pacjentów. Mają wbudowaną baterię i możliwość zasilania za pomocą ładowarki sieciowej, ale również samochodowej. W ten sposób można z nich korzystać podczas podróży. Tlenoterapii nie trzeba prowadzić więc tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych lub domowych.

Dodaj komentarz