Kalkulator promili online – zastosowanie i wiarygodność

Kalkulator promili sprawdza się w sytuacjach, kiedy nie wiadomo, czy wypity alkohol jeszcze krąży w organizmie, czy można bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Obliczenia przy użyciu tego narzędzia da się wykonać, podając kilka niezbędnych informacji. Kalkulator online podaje wynik przybliżony.

Internetowy kalkulator promili pozwala orientacyjnie określić stężenie alkoholu we krwi po określonym czasie od spożycia trunków. Należy pamiętać, że otrzymany wynik przy użyciu tego narzędzia nie może być bezsprzecznym dowodem na trzeźwość lub stan wskazujący. Kalkulator promili daje przybliżony wynik do rzeczywistego. Mimo to warto z niego korzystać w określonych sytuacjach.

Jak działa kalkulator promili? Kiedy można z niego korzystać?

Kalkulator promili jest narzędziem dostępnym online, które służy do określenia w przybliżeniu stężenia alkoholu w organizmie. Dla obliczeń znaczenie mają takie czynniki jak:

  • płeć – alkohol inaczej jest przyswajany i metabolizowany w organizmie kobiet i mężczyzn, kobiety szybciej wchodzą w stan upojenia niż mężczyźni spożywający tę samą ilość alkoholu i wolniej alkohol metabolizują,
  • wiek – z wiekiem zdolność do metabolizowania alkoholu się zmniejsza,
  • wzrost i waga oraz typ sylwetki – wpływają na tempo metabolizowania alkoholu w organizmie, ważne są masa ciała, wysokość i stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej,
  • ilość spożytego alkoholu i jego moc,
  • czas, jaki upłynął od spożycia alkoholu.

Oprócz tych podstawowych danych do oszacowania zawartości alkoholu w organizmie przy pomocy kalkulatora promili potrzebne są informacje na temat jedzenia w trakcie spożywania alkoholu oraz na temat metabolizmu alkoholu (na podstawie dotychczasowych doświadczeń).

Wiarygodność wyników uzyskanych w kalkulatorze promili

Skuteczność kalkulatora promili może budzić wątpliwości, ponieważ metabolizowanie alkoholu zależy od bardzo wielu różnych czynników. Jednak im więcej informacji trzeba podać, by dokonać obliczeń, tym wynik jest dokładniejszy.

Warto pamiętać, że pomiary stężenia alkoholu przy użyciu internetowego alkomatu są jedynie szacunkowe. Niepodważalne wyniki badania poziomu alkoholu we krwi można uzyskać tylko poprzez badanie krwi, za wiarygodne uchodzą też wyniki pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzone przy użyciu atestowanych urządzeń.

Kalkulator promili dostępny online może być przydatny w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zbadania poziomu alkoholu w organizmie w inny sposób. Dotyczy to np. sytuacji, gdy następnego dnia po spożyciu alkoholu trzeba usiąść za kierownicą, a podróż na najbliższy posterunek policji, gdzie można dokonać badania, zajmowałaby wiele czasu.

Warto używać kalkulatora promili także w celu zbadania, po jakim czasie organizm dokona metabolizmu spożytego alkoholu, by na przyszłość wiedzieć, po jakim czasie procenty są usuwane z organizmu.

Dodaj komentarz