Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to dobrze znane niemal wszystkim kobietom czarne kropki, które występują głównie na nosie, brodzie i czole – w tzw. strefie T. Tworzą się na skutek wymieszania się sebum (łoju skóry) ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje pory, a ich czarna barwa to wynik tego, iż sebum w kontakcie z powietrzem utlenia się i ciemnieje. Ilość wydobywanego sebum uwarunkowana jest zwykle genetycznie, jednak odpowiednia pielęgnacja i dostępne dzisiaj zabiegi są w stanie im zapobiec lub się ich pozbyć.

Domowe sposoby?

Na stronach internetowych, tutorialach na Youtubie znajduje się mnóstwo sposobów na pozbycie się niechcianych niedoskonałości. Które z nich są najskuteczniejsze? Oczywiście to zależy od tego jak dużo jest zaskórników i jak głęboko są pod skórą. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie cery przed domowymi zabiegami. Najbardziej znanym domowym zabiegiem jest stworzenie samodzielnie maski węglowej. Węgiel ma silne działanie oczyszczające i wszelkie przebarwienia, zanieczyszczenia i tłuszcz przyklejają się do jego cząsteczek. Węgiel matuje skórę, oczyszcza ją i zwęża pory. Aby wykonać taką maseczkę należy wsypać do jakiegoś szklanego naczynia tabletkę węgla (około pół łyżeczki), dwie łyżeczki wody i jedną łyżeczkę rozpuszczonej żelatyny. Gdy wszystko dokładnie wymieszamy nad kąpielą wodną, możemy tak przygotowaną maseczkę nałożyć pędzlem na całą twarz lub tylko tam gdzie mamy niechciane zanieczyszczenia. Warto przed nałożeniem maski zrobić inhalację, to znaczy pochylić się nad miską z gorącą wodą (nie za blisko!) i ręcznikiem na głowie i trwać tak przez około 10 minut. To pomoże otworzyć pory i ułatwi masce dostęp do najbardziej ukrytych zaskórników. Maskę należy trzymać około 20 minut, aby całkowicie zaschła, po czym delikatnie należy ją zdjąć, co może troszkę boleć. Skóra będzie nieco zaczerwieniona, jednak tylko przez krótką chwilę.

Drugim skutecznym domowym sposobem na zaskórniki jest samodzielne zrobienie plastrów na wągry. Będą do tego potrzebne tylko i wyłącznie rzeczy, które na pewno posiadamy w naszej kuchni i… łazience. Będzie potrzebne jedynie jedno jajko i chusteczka higieniczna. Brzmi banalnie, jednak efekt jest naprawdę zadawalający. Konkretnie, potrzebujemy jedynie niewielki skrawek chusteczki, tak aby pokrył powierzchnię fragmentu skóry, który chcemy oczyścić. Natomiast z jajka należy oddzielić jedynie białko i widelcem je roztrzepać, najlepiej w niewielkiej miseczce. Następnie kawałek chusteczki należy zamoczyć w roztrzepanym białku, co jednak może być nieco problematyczne, dlatego lepiej jest rozsmarować pędzlem białko na nosie i później nałożyć na mokry nos chusteczkę. Należy ją dokładnie przyłożyć do skóry, aby dokładnie przylegała. Należy poczekać aż całość dokładnie wyschnie, czyli około 15 minut. Po tym czasie delikatnie i pomału zrywamy domowy plaster.

Bardziej profesjonalne metody?

Jeżeli chodzi o bardziej profesjonalne metody na rynku kosmetycznym znajduje się szeroki asortyment produktów oczyszczających, również przeznaczonych bezpośrednio do zaskórników. Są to wszelkiego rodzaju maseczki- do zrywania lub zmywania, peelingi a nawet specjalistyczne urządzenia jak np. odkurzacz do wągrów, który od niedawna robi furorę na Yotube.

Zabiegi kosmetyczne

Najskuteczniejszymi metodami są jednak metody proponowane przez specjalistów- dermatologów, kosmetologów. Kliniki, gabinety kosmetyczne również mają szeroki wybór metod usuwania zaskórników. Najbardziej popularne są peelingi chemiczne, czyli mieszanka kwasów, którą specjalista nakłada na twarz. Kwasy są indywidualnie dobierane do potrzeb skóry. Inną metodą jest mikrodermabrazja. Zabieg jest wykonywany za pomocą głowicy pokrytej diamencikami, które ścierają skórę. W ten sposób usuwa się stare komórki, a skóra staje się czystsza i znacznie gładsza. Najbardziej inwazyjnym sposobem jest laserowe usuwanie zaskórników. Jest to najskuteczniejsza metoda i wiele specjalistów zapewnia, że po tym zabiegu zaskórniki już nie wrócą w tych miejscach, gdzie wykonywano zabieg laserem.

Dodaj komentarz