Olej kokosowy na włosy – zastosowanie i działanie

Olej kokosowy ma bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie, nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji włosów. Jest w pełni naturalny, łatwo dostępny, a regularnie stosowany daje spektakularne efekty. Dlaczego jest ważnym elementem pielęgnacji włosów, jak działa i jak go stosować?

Właściwości i działanie oleju kokosowego na włosy.

Olej kokosowy powstaje w wyniku podgrzewania i tłoczenia miąższu orzechów palmy kokosowej. Zawiera wiele składników działających korzystnie na włosy i skórę głowy.

Właściwości oleju kokosowego.

Olej ten jest bogaty w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Posiada szczególnie wysoką zawartość kwasu laurynowego i palmitynowego, które wykazują silne działanie regenerujące, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Ponadto dzięki niewielkiej masie cząsteczkowej i wysokiemu powinowactwu do białek włosa, wnikają one w głąb jego struktury. Olej kokosowy zawiera również inne cenne składniki, takie jak:

 • kwas kaprynowy, kapronowy, mirystynowy, foliowy, linolowy, palmitynowy, fenolowy oraz oleinowy;
 • witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B;
 • potas, żelazo, fosfor, magnez, cynk oraz wapń.

Dzięki nim olej kokosowy ma korzystne działanie na przesuszone, zniszczone, matowe i puszące się włosy. Pomaga również dbać o ich zdrowy wygląd i prawidłowy wzrost.

Działanie oleju kokosowego na włosy.

Efekty stosowania oleju kokosowego są zauważalne stosunkowo szybko. Należy jednak pamiętać o jego regularnym używaniu. Olej kokosowy ma przede wszystkim na celu:

 • nadanie włosom połysku i miękkości;
 • zredukowanie puszenia się włosów;
 • wzmocnienie włosów u nasady i zapobieganie ich wypadaniu;
 • nawilżenie i regenerację włosów;
 • łagodzenie podrażnień skóry głowy;
 • przyspieszanie porostu włosów;
 • ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zabiegami stylizacji;
 • zabezpieczenie końcówek włosów przed urazami mechanicznymi i łamaniem się.

Jaki rodzaj oleju kokosowego wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są aż trzy rodzaje oleju kokosowego: frakcjonowany, rafinowany oraz nierafinowany. Żeby wybrać ten, który do włosów sprawdzi się najlepiej, należy dowiedzieć się, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Olej kokosowy rafinowany.

Poddaje się go procesowi oczyszczania, podczas którego pozbawiony zostaje bakterii i drobnoustrojów. Niestety traci on wtedy również swój zapach, cenne witaminy oraz minerały.

Olej kokosowy nierafinowany.

Jest tłoczony bez użycia ciepła, dzięki czemu zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Jego skład jest dużo bogatszy od składu oleju rafinowanego. Ponadto ma dość długi termin przydatności, a także pięknie pachnie.

Olej kokosowy frakcjonowany.

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych olejów, jako jedyny ma zawsze postać płynną i bardzo długą przydatność do użycia. Jest lekki i nie pozostawia po sobie uczucia tłustości. Najczęściej stosuje się go do masażu oraz w produkcji kremów i mydeł. Niestety nie działa tak intensywnie jak olej nierafinowany. Można go jednak z powodzeniem nakładać na końcówki włosów, by je wygładzić.

Najlepsze zdolności pielęgnacyjne ma bez wątpienia nierafinowany olej kokosowy. Obecnie można go kupić w prawie każdym sklepie spożywczym lub ze zdrową żywnością. Wybierając olej kokosowy warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na skład. Nie powinno być w nim żadnych dodatków, ponieważ zwykle są one zbędne.

Olej kokosowy – do jakiego rodzaju włosów sprawdzi się najlepiej?

Olej kokosowy sprawdzi się najlepiej w przypadku włosów niskoporowatych, które są grube, gładkie, dość sztywne i nie poddają się łatwo stylizacji. Mimo, że nie wymagają one aż tak intensywnej pielęgnacji, z pewnością potrzebują nawilżenia i odżywienia oraz ochrony przed zniszczeniami. W przypadku włosów wysokoporowatych, czyli matowych, szorstkich i puszących się, lepiej nie stosować oleju kokosowego samodzielnie. Skuteczniejsze będzie łączenie go z innymi olejami. Jest on pomocny również w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Przede wszystkim wzmocni ich cebulki oraz przywróci równowagę skóry głowy. Dodatkowo jego odżywcze działanie przyspieszy porost włosów.

Olej kokosowy na włosy – jak stosować?

Oleju kokosowego można używać na wiele sposobów, zastępując nim również niektóre kosmetyki do włosów. Oto kilka pomysłów na jego zastosowanie:

 • olej kokosowy stosowany do olejowania włosów – na skórze głowy oraz nieco wilgotnych włosach należy rozprowadzić niewielką ilość oleju. Lepiej nie używać zbyt dużo, ponieważ efekt wcale nie będzie lepszy, za to trudniej będzie zmyć olej. Następnie warto wykonać delikatny masaż i nałożyć na głowę ręcznik lub czepek. Najlepiej zostawić olej na włosach przez ponad godzinę lub nawet na noc. Po tym czasie należy bardzo dokładnie umyć włosy szamponem z delikatnymi detergentami;
 • jako serum na zniszczone końcówki – odrobinę oleju można nałożyć na końce włosów, aby uchronić je przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Lepiej nie aplikować za dużo, ponieważ niepotrzebnie obciążymy włosy;
 • jako wcierka na porost włosów – po nałożeniu oleju na skórę głowy, należy wykonać delikatny masaż opuszkami palców. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie krwi, skóra głowy będzie lepiej dotleniona, a składniki aktywne łatwiej wnikną w cebulki włosów;
 • jako wosk przeciw puszeniu się włosów – należy nałożyć jak najmniejszą ilość oleju kokosowego na suche włosy, przeczesując je tylko w tych miejscach, w których wymagają wygładzenia.

Dodaj komentarz