Prawidłowa gospodarka hormonalna i jej znaczenie dla funkcjonowania kobiecego organizmu

Każdy narząd i układ wewnętrzny w ciele człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Właśnie dlatego jakiekolwiek nieprawidłowości związane z jednym, nawet niewielkim elementem, mogą niekorzystnie wpływać na działanie pozostałych. Razem natomiast, mogą rzutować nie tylko na funkcjonowanie ciała w aspekcie fizycznym, ale także na psychikę oraz na nasze codzienne życie i plany na przyszłość. Gospodarka hormonalna jest niezwykle złożona, dlatego warto jak najlepiej o nią zadbać, aby kiedyś móc spełnić marzenia o życiu w zdrowiu i powiększeniu rodziny.

Ovarin jako suplement w codziennej diecie

Dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu nie bez znaczenia jest codzienna dieta. Jej wpływ podkreślają już nie tylko dietetycy czy trenerzy, ale także lekarze innych specjalności, których pacjenci bardzo często nie odżywiają się w sposób wartościowy i dostosowany do swojego trybu życia.

Są jednak momenty, kiedy nawet doskonała dieta może zostać zaburzona, wówczas warto sięgnąć po suplementy, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów, np. Ovarin (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ovarin-60-tabl,11318.html) – bogaty w kwas foliowy, witaminy z gruby B oraz witaminę D. Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na prawidłową prace kobiecego organizmu, często jednak ilości tych witamin i minerałów nie są wystarczające ze względu na liczne trudności z przyswajaniem poszczególnych elementów.

Suplementacja ich jest także wskazana w przypadku kobiet zmagających się z Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS). Zaburzenie to dotyczy ok. 15-20% kobiet w wieku rozrodczym i jest także przyczyną braku owulacji, niepłodności i wczesnych poronień. Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów diety w żadnym przypadku nie powinno zastąpić zróżnicowanej, pełnowartościowej diety bogatej w jak najmniej przetworzone produkty.

Jakie czynniki wpływają na gospodarkę hormonalną?

Na zaburzenia gospodarki hormonalnej wpływa wiele czynników – niektóre z nich są zależne od nas, ale niestety są też takie, na które zupełnie nie mamy wpływu. Wśród nich są m.in.:

  • predyspozycje genetyczne
  • choroby tarczycy i nadnerczy
  • wysoki poziom stresu i związany z nim nadmiar kortyzolu
  • niewłaściwa dieta
  • używki – alkohol i papierosy

W pierwszych dwóch przypadkach niezbędna jest stała kontrola lekarza i odpowiednio dobrane leczenie. Wówczas istnieje możliwość, aby uregulować działanie układu hormonalnego i jednocześnie poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Pozostałe czynniki są już zależne od nas samych – dieta bogata w witaminy i minerały, pozbawiona szkodliwych używek oraz nieco wolniejsze i spokojniejsze tempo życia korzystnie i przede wszystkim długoterminowo działają na pracę zarówno ciała, jak i umysłu.

Kobiecy organizm wymaga nie tylko systematycznej i dokładnej obserwacji, ale także ciągłego dbania o każdy jego wymiar. Jedynie równowaga związana z aspektami ciała i psychiki przyczynia się do lepszego samopoczucia i minimalizowania okoliczności sprzyjających rozwojowi chorób i zaburzeń cywilizacyjnych. Prawidłowa praca układu hormonalnego ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla codziennego życia kobiet. Umożliwia on przede wszystkim spełnienie się w roli, jaką jest macierzyństwo. Wpływa także na metabolizm oraz na samopoczucie – jest więc obecny niemal na każdym kroku. Właśnie dlatego warto zadbać o siebie i już w momencie zaobserwowania pierwszych dolegliwości skontrolować swój organizm. To pierwszy krok do podjęcia działania, które przyczynią się do długotrwałej poprawy kondycji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.

Dodaj komentarz