Dieta białkowa – OXY

Nie od dziś wiadomo, że popularność diet białkowych rozpoczęła się wraz z pojawieniem diety Dukana. Po licznych dyskusjach na temat jej stosowania, rezultatów oraz skutków ubocznych, na rynku żywieniowym pojawiła się nowa alternatywa w postaci diety OXY. Cechują ją bezpieczeństwo, skuteczność oraz brak niechcianych zaburzeń organizmu.

Co to jest dieta OXY?

Według specjalistów od żywienia, dieta OXY to trójstopniowy system, dzięki któremu można schudnąć nawet 15 kg w przeciągu 21 dni. Oczywiście, efekty i ilość zrzuconych kilogramów zależy od dostosowania się do zasad. Ogólnie rzecz ujmując, dieta bazuje na tradycyjnej diecie białkowej, ale z pewnymi modyfikacjami. Plusem takiej kuracji jest szybka utrata wagi oraz poprawa kondycji. Dietetycy podkreślają również, że dieta dobrze wpływa na pracę nerek oraz wątroby.

Kiedy można zastosować dietę białkową?

Związku z tym, że dieta OXY opiera się głównie na spożywaniu protein, nie wszyscy mogą ją stosować. Istnieje wiele przeciwwskazań do jej wprowadzenia. Przede wszystkim z tego planu żywieniowego nie mogą używać osoby, które:

  • Są w ciąży oraz karmią piersią,
  • Cierpią na choroby nerek i wątroby,
  • Posiadają wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • Mają kamienie nerkowe,
  • Chorują na cukrzycę oraz nie tolerują dużych ilości białka,
  • Posiadają podwyższone parametry prób wątrobowych,
  • Są w okresie dojrzewania,
  • Cierpią na niedokrwistość,
  • Mają anemię.

Osoby, które są zdrowe i nie występują u nich ww. schorzenia bez większego ryzyka mogą włączyć zasady diety białkowej.

Jakie są założenia OXY?

 Generalnie dieta OXY składa się z trzech, kompletnie różnych od siebie etapów, z których każdy z nich trwa siedem dni. Przez cały okres diety specjaliści od żywienia zalecają picie wysokobiałkowych napojów, bogatych w błonnik oraz działających oczyszczająco suszonych owoców. Stosowanie takich shake-ów gwarantuje oczyszczenie organizmu z toksyn, neutralizuje skutki uboczne działania białka oraz reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego. Trzeba jednak pamiętać, żeby dana mieszanka napoju posiadała odpowiednie ilości produktów w składzie z antyoksydanty.

Etap I – spalanie

Fat burning, a więc szybkie spalanie tkanki tłuszczowej to pierwszy etap diety OXY. Aby eliminowanie tłuszczu odbywało się błyskawicznie, ale nieodwracalnie, należy przez pierwsze  7 dni, spożywać tylko i wyłącznie białko zwierzęce. Właściwości białka zwierzęcego pozwalają na przyspieszenie procesu spalanie tkanki tłuszczowej i tym samym nie dereguluje metabolizmu człowieka. Poza tym, biorąc pod uwagę, że ilość spożywanego w tym czasie białka będzie olbrzymia, to odzwierzęce nie działa negatywnie na wątrobę czy nerki.

Etap II – utrwalanie

Drugi etap diety OXY, to utrwalanie uzyskanych efektów. Podczas tej fazy najważniejsze jest utrzymanie poziomu spalania tkanki tłuszczowej, a więc nie dopuszczenie do cofnięcia się efektów. Podczas kolejnych 7 dni, do jadłospisu wprowadza się białko roślinne. Związku z czym, proporcja białka zwierzęcego i roślinnego powinna stanowić 50:50.

Etap III – stabilizacja

Ostatni etap diety OXY to stabilizacja. Polega ona na zharmonizowaniu organizmu i nie dopuszczenie do cofnięcia efektów, a więc efektu jo-jo. To bardzo ważny czas, ponieważ ponad 50% odchudzających się osób nie potrafi utrzymać uzyskanych rezultatów. A około 10% zwiększa swoją masę, zamiast ją zredukować. Podczas ostatniego tygodnia, do diety wprowadzane są węglowodany i tłuszcze – obok nadal spożywanego białka. Proporcje powinny być precyzyjnie stosowania. Ilość białka nie winna przekraczać 20% wartości wszystkich posiłków.

Warto pamiętać

Przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę – w tym na białkową, należy pamiętać o konsultacji z lekarzem rodzinnym i przeprowadzeniem badań krwi, a więc morfologii i prób wątrobowych. Włączenie zasad diety OXY bez szczegółowej diagnostyki  może doprowadzić do problemów zdrowotnych lub też do braku efektów.

Dodaj komentarz