Rozwój ortodoncji na przestrzeni lat

Ortodoncja rozwija się równoległe ze stomatologiem już od niepamiętnych czasów – pierwsze ślady prób leczenia zębów odnajdujemy w wykopaliskach sprzed 14000 lat. Rozwój ten jednak był dość ograniczony, ciężko było też o spójne i profesjonalne źródła wiedzy w tej kwestii. Przełomem były działania Edwarda Hartleya Angle’a, który w 1886 roku rozpoczął nauczanie o ortodoncji na Uniwersytecie Stanowym w Minnesocie, a w 1899 roku utworzył pierwszą szkołę wyspecjalizowaną w nauczaniu technik ortodontycznych. Angle School of Orthodontia wykształciła 183 ortodontów, zanim zamknęła się w 1927 roku. Sukcesywnie jej studenci nauczali kolejne osoby, a ortodoncja stała się jedną z popularniejszych dziedziny stomatologii.

REKLAMA: Ortodoncja Invisalign w Dentestetica Kraków

Następcy Angle’a
Mimo iż na wiele lat Angle wyznaczył trendy i ustalił pewne standardy, jeśli chodzi o ortodoncję – nauka ta wciąż się rozwijała. Przykładowo, Charles Tweed – wcześniejszy uczeń Angle’a obalił jedną z fundamentalnych zasad głoszonych przez swojego nauczyciela. Sądzono bowiem wcześniej, że za wszelką cenę trzeba zachować wszystkie zęby, a dopiero Tweed w swoich badaniach z 1940 roku pokazał, że czasem trzeba usunąć niektóre zęby, aby zapewnić właściwy rozwój pozostałym. W kolejnych latach wciąż mieliśmy sytuacje permanentnego rozwoju oraz uczniów, którzy kwestionowali tezy stawiane przez nauczycieli. Podobnie jak Tweed pokazał, że Angle nie we wszystkim miał rację, tak samo ortodonta Cecil Steiner – uczeń Tweeda postanowił analizować problemy z uzębieniem pacjentów inaczej niż jego nauczyciel, rozwijając tym samym tak zwaną analizę cefalometryczną, która do dziś stosowana jest przez ortodontów.

Wpływ rozwoju techniki na ortodoncję
Oprócz rozwijającej się diagnostyki zaczęły pojawiać się nowe materiały pozwalające lepiej radzić sobie ze zdiagnozowanymi problemami. Wprowadzenie stali nierdzewnej w latach 50 XX wieku, a niedługo później – pojawienie się żywic syntetycznych pozwoliło tworzyć znacznie wygodniejsze i trwalsze aparaty korygujące wady uzębienia.

Dodaj komentarz