Jakie właściwości ma cytrulina?

Cytrulina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów. Jest to pochodna ornityny. Warto wiedzieć, iż pierwszy raz wyizolowano ją z arbuza. Cytrulina, charakteryzuje się tym, iż chociaż zaliczana jest do aminokwasów, to wcale nie bierze udziału przy budowie białek. Cytrulina co prawda nie buduje białek jednak, bierze udział w innych bardzo ważnych procesach. Między innymi, uczestniczy w cyklu mocznikowym i dzięki temu wpływa na proces neutralizacji toksycznego amoniaku uwalnianego podczas metabolizmu innych aminokwasów. Związek ten, stymuluje tlenowe wytwarzanie energii przez mięśnie podczas wysiłku oraz ćwiczeń. Z tego powodu, cytrulina jest bardzo popularnym składnikiem różnych suplementów diety, przeznaczonych dla osób uprawiających sport. Ponad to, aminokwas ten jest rewelacyjnym dodatkiem suplementacyjnym dla osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki cytrulinie, można również zmniejszyć straty tkanki mięśniowej. Kolejnym atutem wyżej wymienionego aminokwasu jest fakt, iż przyczynia się ona do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz poprawia ona zdolności wysiłkowe.

Wpływ cytruliny na równowagę kwasowo-zasadową

Suplementacja cytruliną wpływa bardzo pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową. Pozytywny wpływ na równowagę kwasowo-zasadową może być niezwykle ważny dla sportowców dyscyplin, w trakcie których przeważają przemiany glikolityczno-mleczanowe. Przykładem takiej dycypliny sportowej jest wioślarstwo. Dzięki cytrulinie, można zauważyć następujące zmiany w organizmie człowieka, takie jak:

  • zmniejszenie katabolizmu,
  • poprawa wydolności,
  • szybsza regeneracja potreningowa,
  • zmniejszenie zmęczenia,
  • szybsze gojenie stanów zapalnych,
  • większa energia,
  • obniżenie wydalania ważnych pierwiastków takich jak: potas, sód, magnez oraz wapń.

Cytrulina jako składnik suplementów diety

Aminokwas ten, jest bardzo często dodawany do preparatów tak zwanych przedtreningowych. Pojawia się w nich między innymi z tego powodu, iż może wywierać pozytywny wpływ na produkcję tlenku azotu, który działa relaksująco na nabłonek naczyniowy. Wpływa to również na rozszerzanie światła naczyń krwionośnych oraz na lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanki mięśniowej. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, czynnie uprawiających sport. Często, cytrulina łączona jest w jednym produkcie z innym aminokwasem, jakim jest arginina. Ona również charakteryzuje się pozytywnym wpływem na ludzki organizm. Takie połączenie działa najefektywniej oraz najskuteczniej.

Dodaj komentarz