Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy niektórzy nazywają „eliksirem młodości” ze względu na jego szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jednak warto wiedzieć, że stosuje się go również w medycynie w celu leczenia wielu chorób, na przykład nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu. Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej. W najwyższym stężeniu znajduje się w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka.

Kwas hialuronowy – jego funkcje w organizmie

Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru; wraz z kolagenem stanowi główny składnik skóry. Aż połowa kwasu hialuronowego, który jest w ludzkim organizmie, znajduje się w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Hialuronian jest odpowiedzialny za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Kiedy poziom tego kwasu w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. Dlatego właśnie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki.

Kwas hialuronowy stosuje się w:

  • kosmetyce
  • okulistyce
  • ortopedii
  • ginekologii

Zastosowanie w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów odmładzających. Najczęściej jednak wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę.

Zastosowanie w okulistyce

Zdolność kwasu hialuronowego do wiązania wody jest wykorzystywana do produkcji płynów do soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu. Łagodzą one podrażnienia oka, które są wynikiem noszenia soczewek kontaktowych oraz zespołu suchego oka. Dodatkowo wpływają pozytywnie na strukturę filmu łzowego, a także wiążą szkodliwe substancje.

Kwas hialuronowy wykorzystuje się również podczas niektórych zabiegów chirurgicznych, na przykład podczas usuwania zaćmy czy przy przeszczepie rogówki. Kwas ten jest również składnikiem preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych oraz laserowej chirurgii oka.

Zastosowanie w ortopedii

Ten kwas stosuje się również w leczeniu chorób kości i stawów, na przykład w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Często stosuje się tu wiskosuplementację – zabieg polegający na dodatkowej suplementacji kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków.

Dodaj komentarz