Czym różni się ekologiczna pasta do zębów od standardowej?

Obecnie wiele osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania. Również w przypadku past do zębów coraz częściej można znaleźć alternatywę dla standardowych produktów. Czym różnią się produkty standardowe od ekologicznych i czy warto wybrać bardziej naturalną pastę do zębów?

Zwykła pasta do zębów kontra ekologiczna

Zarówno zwykła, jak i ekologiczna pasta do zębów mają swoje wady i zalety. Do zalet standardowej pasty do zębów zwykle:

  • efektywność działania (zwłaszcza jeśli chodzi o wybielanie)
  • wydajność
  • wygodne opakowanie
  • świeży zapach
  • miły smak

W przypadku ekologicznej pasty do zębów zalety mogą być nieco inne:

  • brak detergentów
  • zawartość naturalnego fluoru lub całkowity jego brak
  • wyłącznie naturalne substancje w składzie
  • obecność naturalnych substancji bakteriobójczych, takich jak olejek goździkowy lub herbaciany

Tego typu produkty posiadają jednak również wady. W przypadku standardowej pasty za wadę można uznać obecność fluorku sodu, SLS oraz sztucznych konserwantów i niekiedy szkodliwych barwników. Pasty ekologiczne nie zawsze idealnie czyszczą zęby, co po pewnym czasie może stanowić spory problem. Wiele jednak w tym przypadku zależy od składu konkretnego produktu. Warto również zauważyć, że jeśli pasta ekologiczna nie ma w składzie konserwantów, wtedy może być sprzedawana w metalowej tubie, by nie dopuścić do wprowadzenia drobnoustrojów do wnętrza opakowania. To jednak często sprawia, iż używanie takiej pasty jest mniej wygodne.

Co powinna zawierać pasta do zębów?

Skład pasty do zębów może różnić się w zależności od jej przeznaczenia. W przypadku standardowych wybielających past do zębów stosowane są często mikrogranulki, wykonane zazwyczaj ze sztucznego materiału. Choć ich działanie jest efektywne i szybko przynosi spodziewane efekty, to jednak dla osób ceniących naturalne rozwiązania mogą być one nie do przyjęcia. W przypadku ekologicznych past do zębów mikrogranulki mogą być wykonane z celulozy lub w ogóle nie występują. Zamiast tego w paście znajduje się wtedy olej kokosowy, który również wykazuje działanie wybielające, choć na efekty trzeba zwykle czekać dłużej. Pasta do zębów oprócz właściwości wybielających powinna chronić zęby przed działaniem bakterii. W tym celu stosuje się substancje bakteriobójcze. W przypadku past ekologicznych są to naturalne olejki, takie jak olejek herbaciany lub goździkowy. W standardowej paście może to być na przykład chloroheksydyna.

Dodaj komentarz