Bół wątroby – przyczyny i leczenie

Wątroba to bardzo ważny narząd, którego zadaniem jest między innymi produkcja żółci niezbędnej do prawidłowego trawienia. Oprócz tego wspomaga również właściwe działanie systemu odpornościowego i krwionośnego, ponieważ wytwarza heparynę, odpowiadającą za regulację krzepliwości krwi.

Ból wątroby powinien zawsze budzić niepokój. Warto pamiętać, że wątroba nie ma unerwienia czuciowego, co oznacza, że tak naprawdę nie możemy odczuwać jej bólu. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się na przykład w sytuacji, kiedy narząd rozciąga otaczającą go błonę. Symptomy są wywoływane także przez powiększenie wątroby lub mogą pochodzić z dróg żółciowych.

Przyczyny bólu wątroby

Ból może zostać spowodowany przez różne poważne dolegliwości, np.:

Dolegliwości mogą być także związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem dróg żółciowych. W takim przypadku są spowodowane na przykład przez stan zapalny rozwijający się w kanałach żółciowych. Inną bardzo nieprzyjemną chorobą jest tak zwana kolka żółciowa.

Leczenie bólu wątroby

W przypadku częstych bólów pojawiających się z prawej strony pod żebrami należy zgłosić się do lekarza. Ponieważ takie objawy mogą być wywołane przez bardzo wiele różnych przyczyn, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Dzięki wykonaniu niezbędnych badań lekarz będzie mógł zastosować odpowiednie metody terapii.

Zapobieganie bólowi wątroby

Zanim pojawią się poważne problemy zdrowotne, warto zatroszczyć się o swoją wątrobę. Dzięki prostym zmianom w diecie można w dużym stopniu wspomóc regenerację tego bardzo ważnego narządu. Na pewno należy unikać bardzo obfitych posiłków, zwłaszcza jeśli będą one bogate w potrawy zawierające duże ilości tłuszczu. W takim przypadku zmuszamy wątrobę do intensywnej produkcji żółci, co stanowi poważne obciążenie. Bardzo niekorzystnie na kondycję tego organu wpływa także spożywanie alkoholu w nadmiarze. To właśnie wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji, w tym również z alkoholu, dlatego duże ilości drinków mogą spowodować wystąpienie dolegliwości bólowych.

Zdrowa dieta i zrezygnowanie z używek to najlepszy sposób, żeby zatroszczyć się o swoją wątrobę i uniknąć kłopotów ze zdrowiem. Warto włączyć do diety więcej owoców i warzyw, a także stosować różne przyprawy ziołowe, które w dużym stopniu ułatwiają trawienie. Posiłki należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs, co da wątrobie czas na wyprodukowanie niezbędnej ilości żółci.

Dodaj komentarz