Mała czarna podczas ciąży – o kawie bezkofeinowej

Bezkofeinowa mała czarna

Spodziewasz się dziecka – to bardzo piękny okres w życiu każdej kobiety, lecz wiąże się on z wieloma rzeczami, które musisz sobie odmówić, ponieważ mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. Dla każdej przyszłej mamy zdrowie dziecka jest najważniejsze i potrafią one zrezygnować ze wszystkiego. Jest to oczywiście zrozumiałe i jak najbardziej właściwe. Jednak nie wyobrażasz sobie poranka i śniadania bez pysznego, parującego kubka kawy? Bądź spotkanie z przyjaciółką przy kawałku ciasta i filiżanki małej czarnej. Kofeina negatywnie wpływa na rozwój płodu. Zadajesz sobie pytanie: czy musisz zupełnie zrezygnować z kawy, czy możesz zastąpić ją kawą bezkofeinową?

  • Kawa bezkofeinowa nie jest zupełnie pozbawiona kofeiny – jej ilość jest niewielka, jednak nadal występuje,
  • Kofeina wypłukuje cenne minerały, dlatego picie kawy bezkofeinowej to alternatywa dla nałogowych pochłaniaczy kofeiny,
  • Kawa bezkofeinowa jest zdecydowanie mniej szkodliwa, dlatego jeśli nie możesz rozstać się z kawą podczas ciąży wybierz właśnie taką, która nie zawiera kofeiny,
  • Jeżeli masz wysokie ciśnienie nie przesadzaj z dużą ilością małej czarnej podczas ciąży, nawet tej bezkofeinowej.

Ile kofeiny w kawie bezkofeinowej

Kawa bezkofeinowa – nazwa lekko myląca, ze względu na śladową ilość kofeiny, którą można znaleźć w takiej kawie. Spójrzmy jak wygląda zawartość kofeiny w filiżance (około 200ml) bezkofeinowej małej czarnej:

  • Kawa bezkofeinowa – zawiera 4 mg kofeiny na 200 ml płynu
  • Kawa z ekspresu – 170 mg/200 ml
  • Kawa parzona – 160 mg/200 ml
  • Kawa rozpuszczalna – 100 mg/200 ml

Zawartość kofeiny w bezkofeinowej kawie jest naprawdę niewielka, wręcz bardzo niska porównując ją z innymi rodzajami kawy. Nie popadajmy jednak w paranoję. Wszystko jest jak najbardziej dozwolone i właściwe, jednak w zdrowych ilościach. Pamiętajmy, że nie tylko kawa zawiera kofeinę, a również słodkie napoje jak np. cola 16 mg/200 ml, a również mocna herbata, czekolada gorzka i mleczna, pralinki czekoladowe, soki owocowe z guaraną. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie kofeiny z jadłospisu, dlatego nie dajmy się zwariować. Jeśli mamy bardzo niskie ciśnienie to właśnie odrobinę kofeiny może okazać się zbawienne.

Czy pić kawę bezkofeinową podczas ciąży?

Wybór należy do ciebie. Mimo, iż kawa bezkofeinowa zawiera kofeinę, są to naprawdę niewielkie, śladowe ilości, które nie powinny mieć wpływu na prawidłowy rozwój płodu, jeżeli spożywa się ją w niewielkich ilościach np. jedna filiżanka dziennie, nie będzie raczej stanowiła żadnego problemu.

  • Badania dowiodły, że dzienne spożycie powyżej 300 mg kofeiny zwiększa ryzyko poronienia
  • Badania pokazują, iż dzienna dawka powyżej 150 mg kofeiny może spowodować niską wagę urodzenia dziecka

Pamiętajmy – mając na uwadze powyższe, że 1 filiżanka kawy bezkofeinowej to tylko 4 mg. Dlatego też nie warto sobie zupełnie odmawiać tej chwili przyjemności z kubkiem gorącej bezkofeinowej kawy w ręku, tym bardziej, jeżeli chodzi o nasze samopoczucie. Szczęśliwa, pozbawiona stresu mama to również szczęśliwe i zdrowe dziecko. Nie przesadzaj jednak z ilością, nie pij jej zbyt często i nałogowo, a zachowasz odpowiednią równowagę.

Dodaj komentarz