Kaszak – czym jest i jak leczyć?

Kaszak bardzo często nazywany jest również cystą. To rosnący, łagodny guz, który traktowany jest, jako niegroźna torbiel. Kaszaki pojawiają się najczęściej na skórze głowy, karku oraz na twarzy. Jego wypełnieniem jest zrogowaciały naskórek oraz łój. Z czasem kaszak zmienia swoją wielkość oraz barwę na żółtą lub biała. Z początkowej fazie kaszaki nie są bolesnymi zmianami, jednak z czasem może się to zmienić. Staje się on bolesny w momencie nadkażenia. Kaszak- czym jest i jak go leczyć?

Jakie są przyczyny i objawy kaszaków?

Kaszaki powstają w momencie złuszczenia się naskórka i wniknięcia go w strukturę twarzy. Powstają one zazwyczaj w miejscach mieszków włosowych. Ścianki kaszaka to komórki naskórka, które wydzielają do środka białe, keratynowe białka. To tworzy gęstą, żółtą substancję. Co sprzyja powstawaniu kaszaków?

  • Uszkodzenie mieszków włosowych- otarcia, rana chirurgiczna i uszkodzenia skóry mogą prowadzić do zamknięcia mieszków włosowych.
  • Pęknięty gruczoł łojowy– stany zapalne skóry również sprzyjają zamknięciu mieszka włosowego,
  • Wszelkie wady rozwojowe- torbiele często powstają w łonie matki,
  • Uwarunkowania genetyczne.

Niektóre kaszaki powstają w wyniku nadmiernej ingerencji promieni słonecznych. To one pobudzają do pracy gruczoły łojowe i wszelkie procesy, które mogłyby odpowiadać za powstawanie kaszaka. Średnica kaszaka może mieścić się w granicach kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. W niektórych przypadkach kaszaki powstają, kiedy stosowane są kremy i żele myjące na bazie oleju. Kiedy torbiel ma otwarty mieszek włosowy, wówczas na skórze pojawia się zaskórnik, który samodzielnie można łatwo usunąć.

Jak przebiega leczenie kaszaka?

Niektóre kaszaki mogą usunąć się samoistnie po zastosowaniu różnego rodzaju peelingów. Niestety większość zmian musi być usunięta przez lekarza, który usuwa kaszaka w sposób mechaniczny. Niektóre kaszaki można usunąć samodzielnie poprzez nakłucie i wyciśnięcie wydzieliny. Taki zabieg może jednak przyspieszyć powstanie innych, nowych zmian. W przypadku zakażenia lekarz zaleca stosowanie antybiotyków, które mają zapobiec infekcji. Następnie po około 4 tygodniach usuwana jest torbiel. Często na zmianę chorobową o zwiększyć rozmiarach trzeba nałożyć szwy, które usuwane są po około 2 tygodniach. Najpowszechniejsze jest jednak nacięcie kaszaka, usunięcie zmiany oraz ściany kaszaka. Po tym pozostaje niewielka blizna, która z czasem znika samoistnie. Do usuwania kaszaków w szczególnie delikatnych miejscach stosuje się laser z zawartością dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz