Grzybica gardła – objawy i leczenie

Grzybica gardła jest bardzo niebezpieczna. Nieleczona, może zainfekować cały organizm. Zwana jest również kandydozą, bo wywoływana jest przez drożdżaka Candida albicans. Jej przebieg często jest bolesny, a pozbycie się grzyba długie i uciążliwe. Przyjrzyjmy się więc bliżej zagadnieniu jakim jest grzybica gardła – objawy i leczenie.

Grzybica gardła – przyczyny

Znaczna część ludzi (szacuje się, że nawet 70%) posiada na swoich błonach śluzowych Candida albicans i mimo to, nie choruje. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy organizm jest osłabiony. W takim momencie drożdżak ten zaczyna atakować gardło i cały przewód pokarmowy.

Grzybica gardła – objawy i leczenie

Objawy

Grzybica gardła i migdałków podniebiennych występuje w postaci ostrej lub przewlekłej. Symptomami ostrej grzybicy gardła są:

  • ból gardła
  • wysoka temperatura ciała
  • osłabienie organizmu, zmęczenie
  • suchy kaszel
  • brak apetytu
  • znaczne powiększenie szyjnych i podżuchwowych węzłów chłonnych
  • ból szyjnych i podżuchwowych węzłów chłonnych

Oprócz wyżej wymienionych objawów, pojawiają się też białe lub kremowe naloty na migdałkach, a one same są mocno powiększone. W niektórych sytuacjach migdałki pokrywają się grubym kożuchem, po oderwaniu którego następuje krwawienie.

Przewlekła grzybica gardła natomiast, charakteryzuje się występowaniem stanów podgorączkowych i uczuciem obecności przeszkody w gardle. Po uciśnięciu migdałków sączy się z nich ropa, a łuki podniebienne są mocno przekrwione.

Leczenie

Rozpoznanie grzybicy gardła polega na pobraniu próbki ze ścianki gardła i migdałków, wykonywanie wymazu z gardła. Ważne jest również badanie wykonywane przez lekarza, mające na celu wykryć powiększone węzły chłonne, a także obserwacja jamy gardła w poszukiwaniu białych nalotów. Przed podaniem leków powinien być także wykonany antymykogram, w celu ustalenia odporności szczepu grzyba na określone leki.

Leczenie polega na utrzymywaniu higieny jamy ustnej oraz stosowaniu leków przeciwgrzybicznych, najczęściej w postaci płukanek doustnych. Jeśli leki miejscowe nie przynoszą efektu, trzeba zastosować leki doustne. Ważne jest także, by nie przerywać kuracji od razu po ustąpieniu objawów, gdyż mogą nastąpić nawroty choroby. Leczenie należy prowadzić przez co najmniej 2 tygodnie dłużej. Leczenie grzybicy ustnej jest długie i uciążliwe, jednak należy robić bo zaniedbana, może doprowadzić do infekcji ogólnoustrojowej. W trakcie leczenia grzybicy jamy ustnej należy też przestrzegać diety, z której trzeba wykluczyć:

 

Wiedząc już jak przebiega grzybica gardła – objawy i leczenie, z pewnością uda Ci się lepiej z nią walczyć.

Dodaj komentarz