Ale jaja… na miękko

Spór o gotowanie jajek na miękko jest co najmniej tak samo stary jak fakt przyrządzania. Zwolennicy różnych metod wiodą wielowiekowy spór bez nadziei na jego rozwiązanie. I dobrze – bo wszak czyż istnieją bardziej konstruktywne spory niż te o jedzenie?

Całkiem ścięte białko i gorące, płynne żółtko lub delikatnie ścięte białko i płynne żółtko lub całkiem ścięte białko i półtwarde żółtko, które mimo częściowego ugotowania, rozlewa się po przekrojeniu – każdy ma swoją ulubioną konsystencję jajka na miękko.

Gotować – ale jak?

Ugotowanie jajka na miękko jest sztuką i nie zawsze się udaje. Aby to dobrze zrobić, należy wziąć pod uwagę

  • wielkość jajka
  • twardość wody
  • wielkość naczynia
  • pogodę i ciśnienie
  • odległość między stołem a kuchenką

…i jeszcze wiele innych czynników, z których wynika, że nigdy nie można być pewnym rezultatu. Od lat jednak smakosze kłócą się, w jaki sposób gotuje się jajko na miękko: czy surowe wkłada się do wrzątku i odczekuje kilka minut, czy surowe wkłada się do zimnej wody, po czym odlicza minuty od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć.

Co do minuty…

…nie da się wyliczyć czasu potrzebnego do ugotowania jajka na miękko. Zależy to nie tylko od konsystencji, jaką chce się osiągnąć, ale od wielkości jajka. Przyjmuje się, że do osiągnięcia całkiem ściętego białka i półþłynnego żółtka potrzeba 4-6 minut; jednak czas ten może się wydłużyć lub skrócić zależnie od wielkości jaja.

Byle w całości

Problemem jest pękanie jajek podczas gotowania. Można temu zapobiec wyciągając jajko przed gotowaniem z lodówki, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Niektórzy nakłuwają skorupkę, wówczas białko nie rozsadza jej od wewnątrz. Inni dosypują soli do wody lub wlewają ocet – to też ma zapobiegać pękaniu skorupki. Są tacy, którzy przed zanurzeniem jajka we wrzątku płuczą je w gorącej wodzie pod kranem – to takie „hartowanie skorupki”.

Hartowanie dla smaku

Hartowanie w ogóle jest bardzo ważne w przypadku jaj na miękko. Po wyjęciu z wrzątku jajko trzeba potrzymać co najmniej 20 sekund pod strumieniem zimnej wody. Ochładzanie przerywa proces gotowania – dzięki temu drugie jajko, które czeka na konsumpcję, nie ugotuje się na twardo pod wpływem własnej wewnętrznej temperatury. Z zahartowanego jaja skorupka łatwo odchodzi, zostawiając gładką powierzchnię.

Technika w służbie… jajek

Wszyscy pamiętają „Seksmisję” i jedną z ostatnich scen, kiedy Maks (Jerzy Stuhr) uczy jeść jajko na miękko Lamię (Bożena Stryjkówna). Dziewczyna odkręca jajko, z którego wychlapuje się płynne żółtko, na co Maks uczy, że „to tylko tak skorupkę trzeba z wierzchu…” W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można dostać urządzenia do gotowania jajek na miękko. te bardziej skomplikowane waż jajko i dopasowują czas gotowania do wagi produktu. Można też określić stopień ugotowania. Podobnie z akcesoriami do serwowania – są w dużym wyborze – od kieliszków do jajek aż po specjalne nożyce, którymi ścinamy górę skorupki, Pomimo tych udogodnień, gotowanie jajek na miękko w dalszym ciągu pozostaje kuchenną przygodą.

Dodaj komentarz