Jakie zalety i wady ma rower krossowy?

Coraz wyższą renomą zaczynają cieszyć się w naszym kraju rowery krossowe. To dlatego, że rowery te mają podpisaną o wiele więcej plusów od rowerów górskich, które były popularne przez długie lata.

Najistotniejszą zaletą jest to, że na rowerze tym świetnie się jeździ bez względu na teren, sprawnie prowadzi się go zarazem na drodze asfaltowej czy na drodze w lesie. Pamiętać jednak należy o tym, iż owa uniwersalność nie sprawdzi się w każdym przypadku. Koła roweru kross będą radzić sobie na nieutwardzonej drodze, ale niewątpliwie nie nadadzą się do agresywnej jazdy, ponieważ nie poradzą sobie chociażby ze sporymi kamieniami. Opony są właściwie delikatne i jeżeli będziemy pragnęli użyć rower do tego rodzaju jazdy, możemy się szybko rozczarować.

Warto napomknąć ponadto o tym, że rowery kross nie za dobrze sprawdzają się w przypadku ostrych podjazdów, wielkie koła i dodatkowo kierownica, która wymusza po prostu prostą sylwetkę, w dużej mierze to utrudnią. Zaletą owej kierownicy jest jednak to, że rowery kross są ochoczo typowane przez osoby, które mają kłopoty z kręgosłupem i które potrzebują rowerów z tego typu kierownicą. Rower krossowy bez problemów można zmienić w rower trekkingowy – wystarczy zakupić właściwe elementy dodatkowe. Rower ten doskonale spełni swoją rolę jako dwukołowiec użytkowany do rekreacyjnych wycieczek. Jeśli będziemy chcieli zacząć praktykować sport bardziej w sposób wyczynowy, to rower krossowy raczej się nie sprawdzi, lepiej w takim przypadku zdecydować się na inny model roweru. Należy wspomnieć także o tym, iż na rowerze krossowym rozpędzić się jest w dużym stopniu łatwiej, tak jak zachować jednostajną prędkość.

Dodaj komentarz