Z jakiego powodu prawidłowe ustawienie geometrii kół jest istotne?

Codzienne realia wymuszają na nas niejako jeżdżenie po drogach. Czasem, drogi są w lepszym, czasami zaś w złym stanie. W naszym kraju drogi zwykle pozostawiają tak naprawdę wiele do życzenia. Od tego, na ile wygodnie będziemy się poruszać, będzie zależeć w głównej mierze to, jak dobrze mamy wykonaną zbieżność w kołach oraz na ile dobre posiadamy zawieszenie.


Jeżeli chodzi o ustawienie zbieżności, to jest ono znaczące z paru niezwykle ważnych powodów. Pierwszym niewątpliwie jest stabilne prowadzenie auta. Mając niewłaściwie ustawioną zbieżność, nie mamy w zasadzie najmniejszej kontroli nad autem, szczególnie w przypadku zróżnicowanych nierówności podłużnych na jezdniach. Zalicza się do nich chociażby koleiny. Zła zbieżność powoduje, że w koleinach auto najzwyczajniej tańczy, co sprawia, że w przypadku śliskiej nawierzchni, można stracić w całości panowanie nad samochodem i znaleźć się w najlepszym wypadku w rowie. Ponadto, odpowiednia geometria kół umożliwia lepsze kierowanie autem w czasie pory zimowej. Śliska droga, pokryta śniegiem a nawet lodem, może być niemałym problemem, jeśli geometria jest zrobiona źle, albo też koła geometrycznie zostały przestawione. Naturalnie należy pamiętać ponadto o tym, że skuteczne ustawienie zbieżności umożliwia bardzo dobrą kontrolę nad samochodem w czasie hamowania, co oczywiście w wielkim stopniu wpływa na bezpieczne poruszanie się.

Na braku ustawienia zbieżności cierpią ponadto opony. Każda opona, która wykonuje pracę w sposób nieustabilizowany z drugą, ulega wytarciu. Czasem powstaje zjawisko wytarcia obu opon równocześnie, jednak w paru miejscach, w pewnych sytuacjach zaś powstaje zjawisko, które sprawia, że jedna opona wyciera się znacznie szybciej aniżeli druga. Mając nieustawioną geometrię kół, można prędko zniszczyć swoje opony, co będzie skutkowało niezbędnością ich późniejszej wymiany na nowe. Każdy powinien w następstwie tego chociażby raz na rok wybrać się na kontrolowanie zbieżności, w szczególności, że każda bardziej okazała dziura w drodze i dysproporcja może spowodować właściwe całkowitą destabilizację, jeżeli chodzi o prawidłowe ustawienie geometrii kół.

W kodeksie o ruchu drogowym jest wzmianka o tym, że pojazd samochodowy musi być sprawny i dopuszczony do ruchu. Brak optymalnej geometrii kół wyklucza praktycznie pojazd samochodowy z użytkowania i nie pozwala na jeżdżenie po jezdni ze względu bezpieczeństwa. Koszty przeprowadzenia zbieżności w większości miast nie przekraczają 100 zł, a prawidłowo ustawiona geometria nie tylko ma wpływ na bezpieczeństwo, lecz w głównej mierze eliminuje ryzyko, które wiąże się z brakiem kontroli nad autem w czasie prowadzenia między innymi w deszczową bądź śnieżną aurę.

geometria kół Białystok

Dodaj komentarz