Koszty które wiążą się z kupnem używanego samochodu

Chcąc nabyć samochód używany trzeba przygotować się na pokrycie wielu innych kosztów, nie jedynie tych powiązanych z samą sprzedażą. Niestety, jest to nieuniknione. Mały kłopot pojawia się wtedy, kiedy naprawa samochodów używanych pochłonie nieduże pieniądze, większy, kiedy potrzebny jest gruntowny remont. W Polsce w dalszym ciągu panuje paskudna „moda” na odsprzedawanie w szczególności tak zwanego szrotu. W dalszym ciągu więc, także od sprzedawców, możemy nabyć auta, które nie tylko nie sprawdzą się do jazdy, lecz już nawet nie nadają się do naprawy.


Po kupnie takiego auta konieczne będzie wobec tego poniesienie dodatkowych kosztów. To, ile trzeba będzie zainwestować będzie zależeć od różnorodnych czynników. Nie więcej aniżeli 500 zł trzeba będzie zapłacić za realizację niewielkich napraw. Jeśli jednakże w grę wchodzi naprawa skrzyń biegów, wtedy problem staje się naprawdę bardzo poważny, bowiem jeśli jest to manualna skrzynia, koszt wyniesie lekko ponad 1000 zł. Jednak jeżeli mówimy o automatycznej skrzyni biegów, wtedy koszt może przewyższyć nawet 10 000 zł. Patrząc na to, jak ogromnie różnorodne mogą być koszty naprawy pojazdu używanego, wskazane jest bardzo uważać w przypadku zakupu. Wiele osób niewątpliwie nie raz padło „łupem” tych wspaniałych, reklamujących swój towar sprzedawców. Tego rodzaju sytuacje zdarzają się niestety niezwykle często, a problem nieuczciwych sprzedawców i niskiej jakości aut tyczy się w zasadzie całej ściany wschodniej.

Wybierając się w związku z tym po zakup pojazdu używanego, warto zabrać ze sobą godnego zaufania mechanika, razem pojechać na stację diagnostyczną i oczywiście zażądać od handlarza samochodami rękojmi, ponieważ ten, zmuszony jest taką udzielić. Tym bardziej, jeśli naprawa będzie obejmowała istotne elementy mechaniczne lub też układ elektroniczny. W takim przypadku my, jako konsumenci, mamy prawo żądać od handlowca zadośćuczynienia i pokrycia kosztów, chociażby w przypadku naprawy skrzyni biegów, lub też w momencie, jeżeli okaże się, że silnik po przejechaniu kilkuset kilometrów wyzionął ducha.

Nie zawsze rzecz jasna mamy do czynienia z takimi sytuacjami, czasem używany samochód jest w bardzo dobrym stanie. Wówczas nie będą obowiązywały żadnego typu naprawy i oczywiście poza przeglądem i wymianą olejów – dodatkowe koszty. Niemniej jednak za każdym razem trzeba być przygotowanym na to, że w samochód używany trzeba będzie trochę zainwestować, jeżeli niemniej jednak zna się mankamenty samochodu lub też sprzedający nas o nich zawiadomi, wtedy spokojnie można z nim wynegocjować rabat o wartości równej kosztom serwisowania. Za każdym razem natomiast niezbędne jest sprawdzenie auta jeszcze przed podpisaniem umowy i to oczywiście pod kątem mechaniki, elektroniki i stanu karoserii.

naprawa skrzyń biegów Białystok

Dodaj komentarz