Czy rękawice neoprenowe są niezbędne do morsowania?

Gdy nadchodzi jesień, większość z nas najchętniej zapadłaby w letarg i nie ruszała się nigdzie aż do wiosny. Nie wszystkich to jednak dotyczy – niektórzy postanawiają wykorzystać zimno w nietypowy, według postronnych wręcz drastyczny, sposób. Chodzi oczywiście o morsów – ludzi którym niestraszna kąpiel w lodowatym morzu. Którzy z własnej woli zanurzają się w przerębli, gdy inni, opatuleni po uszy, patrzą z niedowierzaniem. W jaki sposób potrafią się zanurzyć w lodowatym morzu, czy jeziorze bez szkody?

Jak zacząć morsować?

Morsowanie, wbrew pozorom, może uprawiać niemal każdy. Niewiele jest przeciwwskazań do jego uprawiania, chociaż przed rozpoczęciem przygody z zimowymi kąpielami zaleca się wizytę u lekarza. Mimo to, na wiele przypadłości, takich jak choroby stawów, morsowanie działa zbawiennie.

By prawidłowo uprawiać morsowanie nie trzeba wielkiej filozofii. Wystarczy trzymać się paru wskazówek:
• Nie pływaj sam – niech zawsze ktoś cię asekuruje, nawet z brzegu.
• Rozpocznij rozgrzewką – niezbyt długą, wystarczy krótka przebieżka, bądź kilka pajacyków by się rozgrzać.
• Wchodź do wody stanowczo i powoli – szybkie zanurzenie grozi szokiem termicznym, ale zbyt długie zwlekanie może skutkować chorobą.
• Nie mocz głowy i dłoni – załóż czapkę i rękawice, gdyż są to miejsca, przez które tracimy największą ilość ciepła. Warto zainwestować w rękawice neoprenowe, gdyż stanowią dobrą osłonę przy zanurzeniu.
• Nie przebywaj w wodzie zbyt długo – kąpiel morsa zwykle nie trwa dłużej niż 4 minuty, a pierwszy raz to zazwyczaj kwestia kilkunastu sekund.
• Przygotuj ciepłe ubranie i termos – po wyjściu z wody powinieneś szybko się ubrać i ogrzać.

Co przygotować?

Do morsowania potrzebujemy przede wszystkim stroju kąpielowego, ręcznika i ciepłych ubrań na zmianę na brzegu. Poza tym przydadzą się nam czapka i rękawiczki, oraz buty wodoszczelne. Z podstawowego, koniecznego ekwipunku to wszystko.
Jeśli chodzi o rękawiczki, to idealnym wyborem okazują się być te wykonane z pianki (neoprenu). Pozwolą one jednocześnie zachować ciepło i osłonią przed wodą.

Czemu rękawice neoprenowe?

Mimo, że każdy z nas posiada zwykłe rękawiczki, z pewnością ciepłe i przytulne, to nie są one zbyt dobrze przystosowane do użytkowania w wodzie. Z pewnością nie są wodoszczelne, gdy je zanurzymy przestaną nam zapewniać ochronę przed zimnem. Teoretycznie rąk nie powinniśmy zanurzać… ale każdy wie że przypadki się zdarzają.
W przeciwieństwie do zwykłych, rękawice neoprenowe sprawdzą się niezależnie czy będziemy ich używać nad, czy pod wodą. Dzięki swojej budowie i wyjątkowemu materiałowi są one równocześnie wodoszczelne i termoizolacyjne. Pozwolą naszym rękom zachować ciepło niezależnie od warunków.
Gdy już jesteśmy gotowi, pozostaje nam ruszyć nad wodę. Zanurzenie się w lodowatym morzu, czy jeziorze, to coś czego nie da się opisać, trzeba po prostu to przeżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *