Jaka przedtreningówka dla fighterów?

W treningu kardio lub siłowym, wytrzymałość i skupienie pełnią ważną rolę, ale w sportach walki są wszystkim. Z tego powodu zapewnienie organizmowi energii koniecznej do przetrwania intensywnego treningu jest kluczowe. Z pomocą przychodzi przedtreningówka – suplementacja przed treningiem, która pozwala na wyciśnięcie z siebie stu procent!

Dlaczego przedtreningówka jest ważna?

Każdy, kto wszedł na siłownię przynajmniej raz, zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie ćwiczeń mięśnie zaczynają zwyczajnie odmawiać posłuszeństwa. Moment ten, określany przez biegaczy jako “zderzenie z murem”, dla wielu oznacza koniec treningu. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po zestaw suplementów zatrzymujących uczucie zmęczenia – jednym słowem: przedtreningówkę. Fakt, że mięśnie odmawiają posłuszeństwa nie oznacza bowiem, że w organizmie nie ma już zmagazynowanych zapasów energii. Sygnały odbierane jako zmęczenie mięśniowe oznaczają z reguły, że wyczerpane zostały pokłady glikogenu, a organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej.

Przedtreningówka kumite pozwala nie tyle na “przebicie się przez mur”, co przeskoczenie go. Organizm pozostaje pobudzony nawet po długim, intensywnym wysiłku, a motywacja do ćwiczeń utrzymuje się na wysokim poziomie. Pozwala to na kontynuowanie treningu, co ma szczególne znaczenie w sportach walki, gdzie redukcja masy ciała przed klasyfikacją do grupy wagowej potrafi przesądzić o wyniku w zawodach. Suplementacja przed treningiem to jednak nie tylko sposób na szybsze i efektywniejsze zrzucenie kilogramów – z przedtreningówki kumite dla fighterów korzysta się powszechnie również podczas treningu siłowego i technicznego. Wyciśnięcie każdej minuty to szansa na wyćwiczenie lepszej pamięci mięśniowej, a także rozwinięcie kluczowych dla dyscypliny partii.

Jakie suplementy wchodzą w skład przedtreningówki?

Najważniejszym z suplementów zażywanych przed treningiem jest beta alanina, czyli składnik odpowiedzialny za regulację poziomu karnozyny w mięśniach, a co za tym idzie – zdolność buforową. Sama karnozyna jest dipeptydem, w skład którego wchodzi beta alanina i l-histydyna. Suplementacja czystą karnozyną jest jednak nieefektywna, ponieważ efekty jej działania odczuwalne są dopiero po rozłożeniu na czynniki podstawowe. O ile l-histydyna jest składnikiem występującym powszechnie w diecie, niedobory beta alaniny wśród osób ćwiczących są najczęstszym czynnikiem limitującym dalszy trening.

Dobra przedtreningówka powinna zawierać również składniki znane między innymi z napojów energetyzujących – kofeinę, taurynę oraz witaminy z grupy B. Kofeina, najpopularniejszy i najsilniejszy z legalnych w Polsce środek pobudzający i lipolityczny (przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej), zapewnia nieocenione wsparcie energetyczne, a także, co szczególnie docenił niejeden fighter, podnosi próg bólu. W bezpośrednią interakcję z nią wchodzi tauryna, która przyspiesza metabolizm węglowodanów, regulując przy tym gospodarkę insulinową wewnątrz tkanek. Aby trening na pełnych obrotach nie stanowił zagrożenia, warto wybrać zestaw suplementów zawierający elektrolity: magnez, wapń, sód, potas oraz chlor. Ich właściwości izotoniczne regulują gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu nawet najcięższy trening nie spowoduje ryzyka odwodnienia.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *